Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-03-12, 10:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως παντα, αναλυτικοτατος Σπυρο...

Τα εχω περασει μια σκουπα ολα αυτα τα post, οπως και τα υπολοιπα πριν γραψω, αλλα βοηθανε πολυ ετσι συμμαζεμενα.

Οποτε χρειαζομαι ενα μικρο φιλτρακι χωρητικοτητας περιπου 100ml, τα υπολοιπα υπαρχουν.

Μερικες παρατηρησεις μονο:

Σχετικα με τον ανθρακα σε ξεχωριστο φιλτρακι που λες, πρεπει να δω ουσιαστικα ποσο θα μαυρισει το νερο και βλεπω μετα τι κανω. Σε αυτη την περιπτωση, πρεπει να αλλαζω τον ανθρακα καθε μηνα, ή τον αφηνω ετσι μονιμα? Ενα αρκετα μικρο φιλτρακι, ειναι οκ υποθετω.

Μου προτεινεις καλυτερα να αλλαζω την τυρφη ανα 15-20 ημερες, αν καταλαβα καλα, ετσι? Απλα σκεφτομουν αν θα μπορουσα να βγαλω μια ρουτινα του τυπου να βαζω ακριβως την ιδια ποσοτητα τυρφης και ακριβως την ιδια διαρκεια προετοιμασιας του νερου, ωστε να αποφυγω πιθανες διακυμανσεις. Δηλαδη, μετα απο πολλα πειραματα να βρω ακριβως τη ρουτινα μου, χωρις να ψαχνομαι καθε φορα να πετυχω ακριβως το ιδιο ph. Οπως και να το κανουμε, με τα υγρα τεστακια, δεν μπορεις να μετρησεις με ακριβεια δεκατου, μια να παιζει ο φωτισμος, μια να κανουν πουλακια τα ματια σου, δεν μπορεις να υπολογισεις ουσιαστικα με ακριβεια.


Αυτο που θελω να κανω ειναι να ρηξω το ph γυρω στο 7, ή και λιγο παρακατω. Το 60αρι θα εχει τελικα (μετα απο κανα-δυο χαρισματα που θα κανω) μονομαχο, corydoras και pristella. Και ισως καποια στιγμη μερικα neon, που παντα μου αρεσαν, αλλα το νερο της θεσσαλονικης δεν ειναι για κατι τετοιο. Αυτο που με ανησυχει ειναι η αντιδραση του apple snail μου στο μαλακο νερο, γιατι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το δωσω. Διαβαζοντας παλαιοτερο post σου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ht=apple+snail) , μαλλον δεν θα εχει προβλημα τελικα.

Απο την αλλη, αυτο που ειπες περι πιθανης ανοδου των φωσφορικων, ελπιζω να μην συμβαινει παντοτε, γιατι εχω σκοπο να χαρισω τον pleco λογω μεγεθους και μια εξαρση αλγης δεν θα ηταν και πολυ καλοδεχουμενη. Την εχω πατησει ασχημα παλαιοτερα με discus buffer. Ο σαλιγκαρος δεν ξερω αν θα τα καταφερει καλα σε μια τετοια περιπτωση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01872 seconds with 11 queries