Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-05-08, 18:38
Το avatar του χρήστη PUF
PUF Ο χρήστης PUF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2008
Περιοχή: Athens City
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Νεο ενυδρειο με dwarf puffers

Λοιπον,
Πριν 10 μερες μου εκανε δωρο η γυναικα ενα ενυδρειο 180 λιτρα.
Ενα φιλαρακι που εχει ενα χρυσοψαρακι σε ενα 60 lt ενυδρειο μου εφερε τον υαλοβαμβακα του που ηταν βρωμικος και τον εβαλα μεσα.
Μετα δεν ξανασχοληθηκα γιατι απο κατι ψιλα που ειχα διαβασει πρεπει να γινει ενας κυκλος στο νερο και επρεπε και να παω εξωτερικο για μερικες μερες.Το μονο που ειπα στην γυναικα ηταν να ριχνει 5-6 μπιλακια τροφη απο χρυσοψαρα που μου αφησε ο φιλος.
Προχτες γυρισα και αρχισα να διαβαζω παλι.
Να σας πω την αληθεια το "μπολι" που εφερε ο φιλος δεν μου φανηκε αρκετο για το μεγεθος του ενυδρειου μου και γιαυτο δεν εχω βαλει ψαρια-φυτα μεσα ακομα.
Βεβαια δεν εχω και υγρα τεστ ακομα για να ξερω τι ακριβως γινεται (αυριο λεω να παρω υγρα τεστ για αμμωνια-νιτρικα-νιτρωδη-ph)
Σημερα αλλαξα το 80% του νερου (και εβαλα και αντιχλωριο) και ειπα στην γυναικα που παει τωρα supermarket αν βρει καθαρη αμμωνια να μου παρει με σκοπο να ριξω μεσα σημερα.
Το ενυδρειο εχει της μαμας το φιλτρο και κατω κατω στον καδο εχω βαλει απο την αρχη siporax bio filter medium 1000ml.
Πανω απο αυτο 2 μπλε σφουγκαρια -ενα πρασινο και υαλοβαμβακα.
Κατω στο ενυδρειο εχω βαλει μαυρο χαλικι μεσαιου μεγεθους νομιζω.

Οποιαδηποτε συμβουλη σας θα μου ειναι χρησιμη.

ΥΓ. Ξεχασα να αναφερω οτι σκοπος μου ειναι να βαλω dwarf puffers: http://www.aquahobby.com/gallery/e_puffer3.php
και μερικες ανουμπιες - ξυλο - πετρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries