Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 11-10-15, 18:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο πετροβαμβακας (rock wool ή stone wool) ανηκει στους ορυκτοβάμβακες (Mineral wool). https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_wool
"Specific mineral wool products are stone/Rockwool and slag wool"
"Stone wool is a furnace product of molten rock at a temperature of ..."

Αν πατησεις μαλιστα αριστερα languages > ελληνικα, θα σε βγαλει αυτοματα στο λημμα "πετροβαμβακας"

Στον IARC τα εχουν ως "possibly carcinogenic to humans" και επειδη υπαρχουν διαφορα Grades ας πουμε, δεν μπορουν να μπουν ολα στην ιδια κατηγορια τοξικοτητας.
Περισσοτερα εδω Safety of material

Σημασια επισης για μενα εχει οτι επειδη το ξερω απο πρωτο χερι, αφου εχω δουλεψει με πετροβαμβακα, (ηχοθερμομονωση για το στουντιο) και ξερω τι μπορεις να παθεις στα ματια, δερμα, και αναπνευστικο αν δεν το δουλεψεις υπο απολυτη προστασια (γαντια, μασκα, κλπ). Και οχι μονο οταν το δουλευεις, αλλα και αν μετα την εγκατασταση δεν το καλυψεις απο πανω με αλλο υλικο (πετροβαμβακς > τσουβαλι ή παλιες κουρτινες > και απο πανω γυψοσανιδα).
Εχω και την υποδειξη της tropica οτι ""The stone wool is best removed when under water", τι αλλο θελω για να μη ρισκαρω στο ενυδρειο μου, οπως και να προτεινω το ιδιο και στους αλλους??
Δεν επιμενω να το κανετε. Απλα τεκμηριωνω οσο πληρεστερα γινεται την αποψη μου.
Αν μου δωθουν στοιχεια για να αλλαξω αποψη. Πολυ ευχαριστως να τα διαβασω.
Σε δεκα μηνες δεν μπορεις να δεις τα αποτελεσματα της εκθεσης σε "υποπτο για καρκινογενεση" υλικο. Αλλα ακομα κι αν το δουμε καποτε, ποσοι θα το καταλαβουμε και δεν θα πουμε το γνωστο "θανατος χωρις λογο"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries