Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #93  
Παλιά 24-09-14, 17:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos afriki Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας φιλοι μου ακουσα κατι και θα ηθελα να μου λυσετε την απορεια και θα ειναι απορεια πολλων νεον χομπιστων η ερωτηση ειναι η εξεις οπως ξερω τοσο καιρο σε καθε αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30% του νερου βαζουμε αντιχλωριο και βακτηρια ετσι??εμείς τα λέμε τόσο καιρό αλλά κάπου θα κάνουμε λάθος στον τρόπο που τα γράφουμε αφού δεν τα κατάλαβες..... ενα παλικαρι μου ειπε οτι ειναι χομπιστας πολλα χρονια με αφρικανες και με πολλες γεννες και αποστολες παντου μεχρι και σε πετ σιτυ δινει και λεει δεν του εχει ψωφισει ποτε ψαρι και μου ειπε το εξεις οτι στις αλλαγες ποτε δεν βαζουμε αντιχλωριο γιατι σκοτωνει τα βακτηρια που εχουμε στο ενυδρειο μας με αποτελεσμα να χαλαμε την βιολογια του ενυδρειου ....ή μήπως σε μπερδεύουνε οι διάφοροι ειδικοί ???και επισεις μου ειπε βακτυρια μονο στις αρχες ριχνουμε που ειναι καινουργιο το ενυδρειο για να στρωσουν τα φιλτρα μετα δεν χρειαζεται..αυτα φιλοι μου δεκτες ολες οι γνωμες περιμενω τις παρατηρησεις σας
διάβασε αυτά που λέει πιο πάνω ο νεαρός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Φυσικα, μπορεις με παλαιωση του νερου για μερικες μερες σε βαρελι αλλαγης, να μην χρησιμοποησεις αντιχλωριο. Το χλωριο εξατμιζεται σε 1-2 μερες, αν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου.
Πρέπει να πούμε όμως ότι τα περισσότερα καλά αντιχλώρια εκτός από το χλώριο εξουδετερώνουν και τις χλωραμίνες και τα βαρέα μέταλλα, κάποια αποτοξικοποιούν την αμμωνία, περιέχουν aloe vera ή άλλο επουλωτικό-ενισχυτικό της εξωτερικής προστατευτικής βλέννας των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries