Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-09-10, 12:05
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Apple snails σε γλαστρολίμνη ... χειμωνιάζει ... και τώρα;;;

Έχω πάνω από 100 χρυσά σαλιγκάρια σε γλαστρολίμνη και τώρα που φθινοπώριασε άρχισαν να κρυώνουν.
Θέλω να τα χαρίσω αλλά πως, αφού στην γλάστρα υπάρχουν φυτά από λίμνες και ποτάμια και ίσως να κουβαλάνε κάποιο παθογόνο το οποίο να είναι καταστροφικό για ενυδρείο!

Τώρα θέλω να σας εξηγήσω πως το έκανα αυτό από την στιγμή που έχω τις γνώσεις.
Δεν το είχα σκοπό. Τα σαλιγκάρια γέννησαν πολλά "τσαμπιά" ένα από αυτά το έβγαλα και έτσι, χωρίς να το σκεφτώ, το ... πέταξα στην γλαστρολίμνη. Δεν περίμενα να εκκολαφθεί μιας και περνούσε κρύες νύχτες και το έψηνε ο ήλιος την ημέρα. Παρόλα αυτά εκκολάφθηκε και βγήκαν ακόμα κι αυτά που ήταν εκτεθημένα στον ήλιο!!!!!
Τα έβλεπα λίγες μέρες να κόβουν βόλτες στην γλάστρα και στα φυτά και μετά εξαφανήστικαν. Ε, καλά λέω σιγά μην ζούσαν! Κι όμως έζησαν και μεγάλωσαν και τα ξαναείδα όταν γίνανε 1 εκατοστό περίπου. Μετράω μετράω και δεν τελειώνουν ... 120 και υπήρχαν κι άλλα!!!

Κάποιοι φίλοι με δική τους ευθύνη πήρανε. Δεν είχανε κανένα πρόβλημα στα ενυδρεία τους.

Και τώρα τι κάνω με 100 σαλιγκάρια; Είναι ασφαλή; Μπορώ να τα σιγουρέψω με κάποιον τρόπο;

Χαρακτιριστικό όλων είναι το μαύρο "πωπουδάκι" τους, ίσως επειδή μεγάλωσαν στην "φύση".



__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries