Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 27-04-13, 13:19
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφία έχουμε κανένα νέο από το project?
Καλησπέρα,

το project ξεκίνησε την Δευτέρα να δουλεύει μόνο με pistia, ξύλα και χαλίκι μέσα - φίλτρα και θερμοστάτες εννοούνται, στους 25 βαθμούς για να μπορώ να ανεβάσω αργότερα σταδιακά την θερμοκρασία.

Τρίτη μπήκαν μερικές ρίζες κρυπτοκορίνα wendtii green - αν την είδα σωστά και για μοκέτα διάσπαρτη eleocharis parvula - αν πιάσει.

Τρίτη βράδυ μπήκε το μπόλι και μερικά κλαδέματα από Hygrophila Difformis, και Τετάρτη πρωί μπήκε μέσα ο μονομάχος μετά από πολυώρη διαδικασία με σακούλα για να του έρθει μαλακά η αλλαγή συνθηκών και θερμοκρασίας.

Στην αρχή διστακτικός - έμεινε και νηστικός εκείνη τη μέρα, πιο πολύ κρυβόταν κάτω από τις pistia και το φύλλο catappa που είχα βάλει από το βράδυ μέσα.

Από την επόμενη ημέρα δεν έχει σταματήσει να κάνει βόλτες σε ΟΛΟ το ενυδρείο, να περνάει κάτω από τα ξύλα, ανάμεσα από το θερμοστάτη και το φίλτρο, που τους έχω αφήσει αρκετό κενό γιατί ήξερα ότι θα πάει στα στριμωχτά, να κάνει sprint μεταξύ επιφάνειας και βυθού και μετά να αράζει ή πάνω στο χαλίκι ή πάνω στην moss που είναι δεμένη στα ξύλα.

Επίσης ένα θετικό σημάδι για μένα, είναι ότι από την πρώτη κιόλας μέρα γέμισε την επιφάνεια με φουσκάλες - ήμαρτον αυτό το ψάρι πολύ θέλει να γίνει πατέρας!

Το μπόλι πρέπει να έχει πιάσει, γιατί και οι μετρήσεις που βλέπω με τα sticks - μέχρι να έρθουν τα υγρά την άλλη εβδομάδα, μου δείχνουν ΝΟ3-0 και ΝΟ2 κάπου στο 10 - σύμφωνα με το στικ είναι το επόμενο κουτάκι από το 0.
Επίσης, κοίταξα το φίλτρο στα siporax με τα οποία αντικατέστησα τον άνθρακα, και είδα ότι έχουν μικρά στιγματάκια και αυτά επάνω - όπως τα siporax που πήρα με το μπόλι, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι η αποικία εξαπλώνεται.

Θα ανεβάσω και φωτογραφία αργότερα που θα ανάψει το φως - τον φωτόκυκλο τον έχω προς στιγμήν στις 6 ώρες.

Περιμένω σχόλια, αν έχει κάποιος τώρα, ή και μετά που θα ανεβάσω την φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries