Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 17-04-13, 16:46
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά με το μπόλι (υλικά και "βρωμιά" από ήδη στρωμένο φίλτρο) το στρώσιμο γίνεται άμεσα. Γιαυτό βάζουμε και το ψάρι αμέσως μετά ώστε τα βακτήρια (και αρχαία) που βάλαμε, να έχουν τροφή από την πρώτη στιγμή για να αναπτυχθούν Για πέτρες/ξύλα μπορείς να βρεις και στη φύση αλλά επειδή δεν είναι όλες/α κατάλληλες/α, θα πρότεινα για αρχη να πάρεις από πετσοπ που - θεωρητικά - είναι για ενυδρειακή χρήση. Καλή συνέχεια και περιμένουμε παρουσίαση με φώτος!
Ok, κατάλαβα... και σε περίπτωση που δεν έχω μπόλι βάζω είτε αμμωνία διάλυμα, είτε το κάνω με τροφή.

Έχω πονοκεφαλιάσει με τις πέτρες, βρήκα σε διάφορα pet shop χύμα, αλλά δεν ξέρει κανείς να μου πει αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι. Αυτό το τεστ με το ξύδι πως γίνεται; Σε στεγνή πέτρα, βρασμένη, στο νερό; Πώς;

Ο μονομάχος θέλει ένα PH 6-7.5 σωστά; Το τεστ τις API που βρίσκω, κάνει μέτρηση από 7 και πάνω Δεν κάνει ε;

Βρήκα αυτόν τον μετρητή της Seachem...http://fish.aquaristic.net/Seachem-p...ater_test.html κανείς που να τον έχει δοκιμάσει; Γνώμες;

Συγγνώμη βρε παιδιά για τις τόσες απορίες, αλλά διαβάζω και διάφορα μέσα στο φόρουμ, και αντί να βοηθιέμαι μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries