Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 24-08-14, 20:31
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
tsoui Εχεις ξεπερασει και τον Πουλημενο με τα φυτωρια χαχαχα, το φοβερο και τρομερο κακτακι υποθετω? Στην 7 φωτογραφια μηπως θυμασαι πως το λενε?
Επισης υπαρχει κανενα κολπο στην μεταφυτευση για να μην γεμιζεις αγκαθια
-------------------------
Ααααα και στην 13
τον Πουλημενο τον εχω "ξεπερασει" γιατι αυτος ειναι απλα εμπορος..και εγω .."χομπιστας"..κατι αναλογο του.."ψαροχομπιστα" με τον μεσο πετσοπα!!!

Νο 7 υποθετω οτι λες αυτο με τα πολλα "κεφαλακια" ..το οποιο δεν ειναι "κακτακι" αλλα παχυφυτο απο την νοτια Αφρικη conophytum minimum.. ειναι το ονοματακι του...το 13 ειναι huernia isigniflora..εκ Τανζανιας..( ο Κλεοβουλος θα το ξερει.. )


-------------------------------------------------------

Παράθεση:
Bill-Samos να και οι δικοι μου...Αυτος στη δευτερη φωτο εχει κατι ασπρες κηλιδες εκει που ειχαν κολημενο με θερμοκοληση ενα ψευτικο λουλουδι..λες να συνελθει?
δυστυχως τα σημαδια απο τραυματισμους αρωστειες εγκαυματα κλπ δεν φευγουναπο την ""επιδερμιδα" των κακτων..απλα οπως θα μεγαλωσει το φυτο τα σημαδια θα πανε χαμηλα στον βλαστο η απο κατω...!!

--------------------------------------------------------

και 2 "αχρηστες" πληροφοριες ετσι για να ξερουμε...........

1) κακτοι υπαρχουν ΜΟΝΟ στην Αμερικανικη ηπειρο και τα γυρω νησια...!!!και πουθενα αλλου στον πλανητη......

2) η αγαυη (agave americana).η απλα αυτο που λεμε "αθανατος" και η γνωστη σε ολους .."φραγκοσυκια" που ειναι γεματη η εξοχη και οχι μονο....ΔΕΝ ειναι Ελληνικα φυτα...ειναι Αμερικανικα!!! απλα τους "εκατσε" καλα το κλιμα εδω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries