Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #152  
Παλιά 11-05-09, 07:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο ευχαριστω.

Εχω κανει ενα τεραστιο λαθος τον καιρο που αγορασα τον εξοπλισμο της λιμνης.

Η αντλια γυριζει 12000 λιτρα την ωρα ενω το φιλτρο που εχω δεχεται maximum ροη 10000 λιτρα την ωρα και αυτο που φοβαμαι ειναι οτι καποια στιγμη ενδεχωμενος απο την πιεση να τα τιναξει.

Τωρα αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι ή να βαλω πιο μεγαλο φιλτρο αναλογο της αντλιας ή να βαλω και δευτερη εξοδο στο φιλτρο (λαστιχο) για να μειωσω την πιεση.

Ειμαι σε διλημμα και δεν ξερω τι να κανω αφου δεν ειναι καιρος για αλλα εξοδα
Καλημέρα Άντρο,
Άντρο, όλο αυτό το διάστημα προσπαθούσα να πείσω όλους σας ότι
ο σχεδιασμός και οι πρόνοιες είναι τα πράγματα που πρέπει να μας απασχολήσουν για μεγάλο διάστημα πριν προχωρήσουμε στην εκτέλεση της λίμνης. Στο παρελθόν είχα πάρει μια απάντηση από κάποιο φίλο: "Ο καθένας μπορεί να σκάψει έναν λάκο στη γή, να ρίξει ένα κομμάτι λάινερ, να βάλει μιαν αντλία και να το γεμίσει ψάρια". Αυτό δεν ισχύει και για τα ενυδρεία? Δεν βλέπεις και εσύ καθημερινά το αποτέλεσμα αυτό, στις άλλες κατηγορίες του φόρουμ με τους νέους ακουαρίστες?

Η κατηγορία θα πρέπει να "κτιστεί" με τέτοιον τρόπο ώστε να είναι σε θέση στο μέλλον να προσφέρει όσα είναι δυντατόν για να πετύχουμε παρόμοια ή ακόμα και καλύτερα έργα από το εξωτερικό. Δόξα τον Θεό έχουμε δεκάδες παραδείγματα στον διεθνή χώρο. Σύγκρινε φωτογραφικό υλικό που έχουμε όλοι εμείς προς το παρόν, σε σχέση με όμορφα παραδείγματα του εξωτερικού. Η αλήθεια δυστυχώς φαίνεται. ΠΡΕΠΕΙ όλοι εμείς που εμπλακήκαμε εδώ να κάνουμε την αρχή, γιατί κάθε νέος φίλος που θα μπαίνει εδώ θα χρειάζετε κάτι περισσότερο από αυτό που βρίσκεται πιο πάνω στο μπλέ σημείο του ποστ μου.

Δυστυχώς πριν λίγο καιρό δέχτηκα πολύπλευρη κριτική ενώ προσπαθούσα να εισαγάγω καινούρια αντίληψη στο θέμα, κάτι που σίγουρα θα πρέπει να γίνεται βήμα προς βήμα.

Το πρόβλημα είναι ότι στο παρελθόν κάναμε βεβιασμένα βήματα (λόγο άγνοιας βέβαια, ή έλλειψης τεχνογνωσίας), προχωρήσαμε σε λανθασμένες επιλογές που πληρώνουμε στο χρόνο. Αυτό που είπα βέβαια καλύπτει και εμένα απόλυτα γιατί έχω κάνει και εγώ προσωπικά πολύ περισσότερες λανθασμένες επιλογές από εσάς με το μοναδικό ελαφρυντικό το ότι πριν 10 χρόνια είχα στα χέρια μου μόνο δύο βιβλία και ήταν αδύνατο να προμηθευτώ λάινερ.

Άντρο, πιστεύω ότι βρίσκεσαι σε πολύ ορειακό σημείο, γιατί όλες οι αντλίες χάνουν κάποια ισχή όταν βρίσκονται σε κάποιο βάθος. Εντοίτοις όμως υπάρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά. Ή αγοράζεις φίλτρο που να δέχεται μεγαλύτερη ροή (αυτό να κάνεις) ή αλλάζεις την αντλία σου. Πάντως, με πολύ ενησχημένο βιοφορτίο, το φίλτρο των 10,000 λίτρων δεν θα καλύψει μια λίμνη 8,000 εκτός και αν είναι φτιαγμένη σε εντελώς σκιερό μέρος. Η λύση του Βασίλη μπορεί να βοηθήσει κάπως, αλλά πιστεύω θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα μη κάλυψης.

Τώρα, όσον αφορά εμένα, έχω προχωρήσει αρκετά τον σχεδιασμό μου, σε σημείο όπου παραμένουν ερωτηματικά σε μόνο κάποιες λεπτομέρειες. Απλά να πω ότι μάλλον πάω για εξωτερική αντλία, αλλά με μια καινοτομία ώστε να μην υπάρχει η πιθανότητα βουλώματος σε καμία περίπτωση. Η αναρρώφηση θα γίνεται από το πιο βαθή σημείο της λίμνης, θα την έχω πεντακάθαρη, έτσι θα επενδύσω στο κτίσημο της βιολογίας μου στο τεχνητό ρυάκι που θα φτιάξω. Έτσι, το FISH MATE φίλτρο που θα αγοράσω θα καλύπτει (15,000 λίτρα λίμνη με χαμηλή ιχθυοφόρτηση και σκιερό μέρος) ή (10,000 λίτρα λίμνη με υψηλή υχθιοφόρτηση και μερική άμεση ηλιακή ακτινοβολία) υπόψην η λίμνη μου θα είναι 10,000 λίτρων. Επιλογή αντλίας δεν έχω κάνει ακόμα και βρίσκομαι μεταξύ 4-5 μοντέλων. Εξυπακούεται ότι έχω μελετήσει ήδη την διαφορά πιέσεων και συμβατότητας αντλίας-φίλτρου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 11-05-09 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02254 seconds with 11 queries