Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 17-03-20, 10:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε Κλεοβουλε!

Το ιδανικό που επιζητώ είναι όσο πιο κοντά στην λίμνη.. άλλωστε το ζητούμενο είναι να πάρουμε από τα ψάρια ότι καλύτερο μπορουμε σε συμπεριφορά, χρώματα και χαρακτήρα. το είδος της πέτρας δεν θα τα επηρεάσει όλα αυτά (εκτός αν είναι πολύ αιχμηρές και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμών) αλλά το γενικό aquascape δηλ. αν υπάρχουν επαρκείς κρυψώνες/φωλιές/περάσματα και αισθάνονται ασφάλεια

Για αυτό και τελικά πήγα σε coral sand 2mm που έχει χρωμα ψιλομπεζ.. αν θυμάμαι καλά μπεζ είναι η άμμος στην λίμνη ; μπεζ-μπεζκαφέ

Τι πέτρες θελουμε ; Ξέρω ότι ψάχνουμε ασβεστολιθικες αλλά μήπως έχεις στο μυαλο σου τύπους πέτρας;
Πχ onyx stones, ? Δυσκολεύομαι και νομίζω κάπου χάνομαι στην μετάφραση από αγγλικά στα κινεζικα ώστε να αναζητήσω την σωστή πετρα..

Το feedback ex America για τις συγκεκριμένες πέτρες είναι, από ότι μου είπαν οι Αμερικανοκιχλιδανθρωποι :
1. Τρομερές για βιολογία - πορώδες υλικό με επιφάνεια για ανάπτυξη οφελιμων βακτηρίων οκ αλλά ο κύριος όγκος της ωφέλιμης βιολογίας βρίσκεται στα φίλτρα και όχι στις επιφάνειες
2. Πολύ καλές για ph buffering οκ αλλά το ph buffering επιτυγχάνεται αποτελεσματικότερα αν βάλεις μια ποσότητα coralsand στο φίλτρο. με τις πέτρες είναι αμφίβολο τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα αν δεν υπάρχουν συγκεκριμμένες συνθήκες (όξινο ph, έντονη ροή κλπ)
3. Αρνητικό: είναι rough and sharp και μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια!κι αυτό είναι σχετικό. Τα ψάρια δεν είναι χαζά. Δύσκολα θα τραυματιστούν αν οι πέτρες όπως τις πιάνεις δεν γρατζουνίζουν τα χέρια σου. Έχω δει ενυδρεία με πέτρες λάβας και τα ψάρια δεν πάθαιναν τίποτα

2 θέματα μένουν να λυθούν και είμαστε έτοιμοι, το ένα είναι οι πέτρες και το άλλο η RO

Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δες πχ αυτό το ενυδρείο για να δεις πέτρες πολύ κοντά στην όψη με αυτές της λίμνης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96874
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries