Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 02-03-19, 18:05
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να μειώσεις το φωτισμο σου. Ειχε αναφερθεί εξ αρχης. Αυτο που βλεπεις σαν αποτέλεσμα αλγης σημερα μπορεί να οφείλεται σε κατι που άρχισε δωδεκα ημέρες πριν. Δεν αλλαζει κατι αμεσα δλδ και θελει να εχεις και εσυ υπομονη.
Να αλλάξω τον φωτισμό ειναι δυσκολο αυτη τη στιγμη .την φωτοπεριοδο μπορω να την κατεβασω ας πούμε στις 6 ωρες..μου κάνει εντύπωση ομως για τον φωτισμο... ανέβηκα απο 2χ39 w σε 2χ45 για να μπουν και μελλοντικά λιγακι πιο απαιτητικα φυτα δηλαδή απο 0.39w ανα λιτρο ανεβηκα στοα 0.45. τοσο πολύ επηρεαστηκε? Το προβλημα με τις αλγες ειχε ξεκινησει αρκετα πριν αναβαθμιστεί ο φωτισμος γιαυτο και πιστεύω ότι δεν ειναι το πρόβλημα αυτό και πιστευα οτι λογο του οτι οι λαμπες ηταν αρκετα παλιες και ειχαν χασει την ποιότητα τους προκαλεσαν τις αλγες.να αυξησω την φυτομαζα μου είναι πιο ευκολο απο το να αλλαξω τον φωτισμο..απλα φοβαμαι οτι αν αυξησω την φυτομαζα και γεμισουν και αυτα αλγες τότε θα αναγκαστω να τα πεταξω και θα πανε χαμενα...ελεγα να δοκιμασω ταυτοχρονα με την αυξηση της φυτομαζας μια θεραπεια με esha protalon η με το algae exit που με ειχε βοηθήσει παλιοτερα .τι να πω ειμαι αρκετα μπερδεμενος..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries