Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 25-06-16, 23:57
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ο πρωτος γριφος λυθηκε και επιτελους εχουμε ενα δεδομενο ειναι σιγουρο οτι χρειαζονται αλατι και μαλιστα αρκετο και να εξηγησω το γιατι.
Απ'την πρωτη στιγμη μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση η συμπεριφορα που ειχαν στο γλυκο να κολυμπουν τελειως καθετα και μολις σταματουσαν να βυθιζονταιι παλι μεχρι τον πατο του ενυδρειου με το κεφαλι προς τα κατω και ξαναμανα τα ιδια ολη την ωρα, μολις σταματουσαν να κολυμπουν απλα επεφταν σαν πετρες,μου φανηκε "χαζο" γιατι καταναλωναν υπερβολικη ενεργεια για το τιποτα ουτε τα βοηθαει να βρουν τροφη ουτε να ξεφυγουν απο καποιο θηρευτη.Εκει σκεφτηκα μηπως τρεφονται απο τον βυθο οποτε ειχα φροντισει να δημιουργησω ενα στρωμα με dedtritus στον βυθο (μεσα σε ολα τα κουλα που δοκιμασα και σκεφτηκα) αλλα ματαια παντα το ιδιο αποτελεσμα την πεμπτη μερα δεν επιβιωνε τιποτα.
Αυτη την φορα ομως ολα αλλαξανε στην γεννα αυτη οταν γυρισα απ την δουλεια και κοιταξα το ενυδρειο ειδα τον αρσενικο και καταλαβα οτι εχουν γενησει ετσι λοιπον ειχα τον χρονο να ετοιμασω την γενηστρα που την ειχα πλεον αδειασει με αλατονερο και να βαλω ενα φυλλο με λιγα αυγα γιατι δεν περιμενα και τιποτα κατα τις 12 πηγα να κοιταξω αν εκκολαφθηκαν και με μεγαλη μου εκπληξη τα ειδα να στεκονται σε διαφορα βαθη χωρις να βυθιζονται, πηρα ενα φακο και κοιταξα τι γινεται στο ενυδρειο και παρατηρησα το εξης οσοι γοννοι ειχαν πιαστει στο ρευμα του φιλτρου απλα παρασυροντουσαν ακινητα οσα ειχαν πεσει στον βυθο σε σημεια που η κυκλοφορια του νερου ειναι νεκρη εκαναν οτι ακριβως περιγραφω στην γενηστρα.
Δικο μου λοιπον αυθαιρετο συμπερασμα και οχι απαραιτητα σωστο γιατι δεν ειμαι βιολογος ειναι οτι συμβαινει το εξης:Οι γονοι τις πρωτες μερες δεν εχουν καθολου πλευστοτητα γενιουνται σε γλυκα νερα και παρασυρονται πολυ γρηγορα σε λιμνοθαλασσες οπου εκει το νερο λογω της αλατοτητας ειναι πιο πυκνο και τα βοηθαει να οριζοντοποιηθουν μενει να λυθει και το θεμα της διατροφης.
Στα πιο ευχαριστα τωρα σημερα κλεισαμε πεντε μερες και ναι για πρωτη φορα εχω ζωντανους γονους!
Αργοτερα θα ανεβασω βιντεακι με γονο τεσσαρων ημερων στην επιφανεια να κοβει βολτες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries