Θέμα: Απορίες....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-06-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Όχι δε βάζω τίποτα... Πάντως τώρα δείχνουν να παίρνουν τα πάνω τους... Θα δούμε... Πήρα και τεστάκια υγρά γιατί με το στικ άρχισα να πιστεύω ότι έχω αχρωματοψία και το φοβήθηκα. Δε θυμάμαι τη μάρκα αλλά από το πετ σοπ μου είπε ο τύπος (τον οποίο για κάποιο λόγο τον εμπιστεύομαι) ότι είναι εξίσου καλά με τα api αλλά κάνουν 3 λεπτά να βγούν, οπότε θα είναι πιο εύκολο. . Στο μεγάλο ενυδρείο λόγω ζέστης έχω περιορίσει το άναμα των φώτων γιατί βγάζουν φουλ ζέστη και μου σηκώνουν πάνω από 27 τα μεσημέρια... Για την ώρα αντιμετωπίζω τη ζέστη με μπουκάλια πάγου (2χ2λιτρα) και μου παει μέχρι 25,5 στις ζεστές ώρες + τη χρήση του air condition το οποίο είναι σε απόσταση περίπου 5 μέτρα από το ενυδρείο και ακριβώς απέναντι στο δωμάτιο... Φοβάμαι και να αφήνω το καπάκι ανοιχτό λόγω Reedfish (μην τα μαζεύω από το πάτωμα...). Έβλεπα και την πατέντα με τις αλουμινογωνίες και τα ανεμιστηράκια και σκέφτηκα να βγάζω το ένα μέρος από το καπάκι (το 1/3) και να βάλω ένα DIY καπάκι με ανεμιστηράκια και σίτα ώστε και ψύξη να έχω αλλά και να μην πεταχτουν τα ζωντανά έξω... Βεβαια φοβάμαι μήπως παέι κανένα και χωθεί στον ανεμιστήρα και γίνει πουρές ψαριού.... Μάλλον θα πάω για ιδιοκατασκευή με ανεμηστηράκια με αυτά τα καπάκια σκόνης πάνω-κάτω για να αποφύγω αυτό το ενδεχόμενο.. Θα δείξει...

Άσχετο!
Άλλαξα φίλτρο... Για κάποιο λόγο το eheim classic 350 δεν είχε απόδοση και ανοίγοντάς το βρήκα ότι ο κεραμικός άξονας ήταν 2 κομμάτια... Δεν ξέρω αν έσπασε ή αν έπρεπε να είναι έτσι αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν τράβαγε... Πήρα το fluval 405 το οποίο πάει μπόμπα και έχει απίστευτα μεγαλύτερο χώρο για βιολογία.... έβαλα τα δύο διχτάκια που είχα στο EHEIM και πρόσθεσα αυτά που είχε μέσα το fluval + άλλη μία συσκευασία! Μιλάμε για πολύ πράμα! Τα στρωμένα τα έβαλα κάτω κάτω και έριξα και μερικά σε κάθε καλαθάκι με νέο μακαρόνι. Καλά έκανα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries