Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #222  
Παλιά 18-05-18, 17:08
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
συγχαρητηρια για τον πολυ ομορφο βιοτοπο που εφτιαξες!αυτο δεν σημαινει οτι ολοι μπορουν να κανουν το ιδιο!αυτο το γραφω γιατι καποιοι πριν απο μερες μου εκαναν παρατηρηση για εναν πλαστικο θαμνο!εκαστος στο ειδος του!ειλικρινα θαυμαζω και τα φυτεμενα και τα οξινα με δισκους αλλα στα ενυδρεια των συναδελφων!απο τη στιγμη που εσεις εισαστε τοσο τεχνιτες σε αυτο που κανετε θα ηταν υβρις να ταλαιπωρησω καποια φυτα η καποιους δισκους μονο και μονο για να πω και γω κοιτα το εφτιαξα σαν του συναδερφου!αυτο στο εγραψα για να το διαβασουν αλλοι!
Σ ευχαριστω πολυ.

Κοιτα δεν ειναι βιοτοπος αυτο που εχω φτιαξει. Δηλαδη δεν ειναι προσπαθεια απομιμησης μιας γεωγραφικης περιοχης. Ειναι απλα ενα φυτεμενο που εχω κανει πολυ προσπαθεια, και με τη βοηθεια των παιδιων εδω, να γινει οπως εμενα μου αρεσει.

Το μονο που χρειαστηκε για να γινει αυτο που βλεπεις ειναι τα κατωθι:

1) σωστη φιλτρανση
2) ρουτινες: (αλλαγη νερου 30% μια φορα τη βδομαδα) + (Flourish 2ml τη βδομαδα+ταμπλετες υποστρωματος flourish)
3) Υπομονη με τα φυτα να προσαρμοστουν
4) Οχι ψαρια που να τους κανουν ζημια
5) Κλαδεματακια και απομακρυνση κακων κομματων των φυτων
6) 2 amano + Ramsorn τα οποια βοηθανε στην καθαριοτητα

Δεν ειναι δυσκολο ενα φυτεμενο οταν διαλεγεις ευκολα φυτα και τα παρακολουθεις.

Εχω κ ενα 60αρι με ενα μονομαχο που εχει 2 ανουμπιες νανα και μεροικα στεμς σεσιφλορες... ακομα πιο ευκολο δηλαδη! Και ομως εχει και αυτο την ομορφια του!

Δεν ειμαι εναντια σε "καποια" πλαστικα φυτα αν εχεις κιχλιδες, αλλα οχι σε οτι ναναι πλαστικουρες που ειχα και γω στην αρχη και καταλαβα μετα τι μ@λακιες εκανα.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 11 queries