Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-05-21, 12:32
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει ? Γιατι μερικοι δεν το γνωριζουν....

Εχεις δικιο, ενω ειναι βασικο στοιχείο χαθηκε μες την πολυλογια . 157χ39χ29
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!

Το γράφει : 157χ39χ29
Αν και το μήκος είναι πολύ καλό οι άλλες δύο διαστάσεις θεωρώ ότι θα ζορίζουν τα mbuna και δεν έχεις περιθώρια για να στήσεις σωστά τον απαραίτητο διάκοσμο/πέτρες.
Ωστόσο πιστεύω ότι μπορείς σ'αυτό το ενυδρείο να φτιάξεις ένα όμορφο βιοτοπικό Τανγκανίκας με 1-2 είδη κοχυλόψαρα και ένα είδος πετρόψαρου. Σκέψου το κι εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Έρηξα μια ματιά στις τανγκανίκες χωρίς να ενθουσιαστώ, προς το παρόν τουλάχιστον.

Χμ.. δεν είχα σκεφτεί ότι και το πλάτος στα 39εκατοστά μπορεί να είναι περιοριστικό. Θεώρησα ότι λόγο μεγάλου μήκους δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα εξισορροπείται κάπως. Και για να πω την αλήθεια στα περισσότερα βιντεάκια που είδα τα ψαράκια Mbunas κινούνται κατα κύριο λόγο χαμηλά οπότε ούτε το ύψος μου φάνηκε απόλυτα απογορευτικό.

Καταλαβαίνω ότι δε θα μιλάμε για το ιδανικό περιβάλλον. Όμως θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε ακριβώς το που θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε σχέση με τις διαστάσεις/λίτρα. Δηλαδή θα ήθελα να καταλάβω το γιατί. Αλλιώς πάντα θα έχω στο μυαλό μου ότι ίσως δε το έψαξα πολύ, δε το τόλμησα και θα με τρώει . ΓΙα παράδειγμα θα σκέφτομαι ότι μήπως με:

1) μεγάλο σαμπ από κάτω ώστε να μεγαλώσω τα συνολικά λίτρα,

2) πολύ μεγαλη φίλτρανση,

3) προσεχτική επιλογή ψαριών,

4) πλάκες αντί για πέτρες για να μη πιάσουν όγκο,


5) αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα, κλπ

θα μπορούσε να σταθεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstkns : 19-05-21 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries