Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 27-07-12, 15:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Eχουν αναφερθει προβληματα και "με" και "χωρις" χρηση αντιχλωριου.
Δε μποροιυμε να ξερουμε ομως κατω απο ποιες ακριβως συνθηκες (χημικες) συνεβει.

Στην Ελλαδα που δεν χρησιμοποιουναι στα δικτυα υδρευσης χλωραμινες (που θελουν δυο εβδομαδες να διασσπαστουν απο μονες τους) και γινεται μονο χλωριωση (που σε ανοιχτο δοχειο με μεγαλη επιφανεια σε μερικες ωρες εξατμιζεται - και με τη βοηθεια αεραντλιας ακομα πιο γρηγορα) η χρηση αντιχλωριου φαινεται καπως περιττη.
Ειναι χρησιμη μονο στην περιπτωση απροετοιμαστου νερου και σε υποψια υπαρξης βαρεων μεταλλων.
Επισης χρησιμο φαινεται στην περιπτωση μερικης αποτοξικοποιησης αμμωνιας (πχ με το prime)

Εγω παλιωνω το νερο με τυρφη για μια εβδομαδα και φυσικα μεσα σε αυτο το χρονο δεν θα πρεπει να υπαρχει ιχνος χλωριου.
Καποια στιγμη δοκιμασα αλλαγη χωρις αντιχλωριο και η συμπεριφορα των ψαριων δεν μου φανηκε ανετη οπως πριν.
Θα ξοναδοκιμασω καποια στιγμη μηπως ηταν η ιδεα μου.
Μπορει να ετυχε κιολας να μου ειχε αφησει λιγο αμμωνιο η τυρφη στην προετοιμασια και να μην υπηρχε το prime να το εξουδετερωσει κλπ
Γινονται και διαφορες χημικες αντιδρασεις οχι μονο με το αντιχλωριο αλλα και μεσα στο δικτυο μεχρι να φτασει το χλωριωμενο νερο στο σπιτι ιμας και ποιος ξερει τι γινεται.

Αν περναει απο προφιλτρα ανθρακα το νερο, δεν τιθεται θεμα χρησιμοτητας του αντιχλωριου. Ο ανθρακας κραταει χλωριο βαρεα μεταλλα και πολλα αλλα
Αν θελεις να βοηθας απλα τη μεμβρανη υπαρχουν αλλα σκευασματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries