Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 04-07-18, 23:50
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή σφήνα

Προσπάθησε να μη βάζεις συχνά τα χέρια σου στο ενυδρείο



Περαστικά στο ψάρι
Ευχαριστώ για το μήνυμα σου αλλά δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις, αν θέλεις εξήγησε μου λίγο καλύτερα τι εννοείς.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδόν πάντα η χρήση φαρμάκων επηρεάζει τη βιολογία. Δεν ξέρω πόσο το Omnipur γι αυτό και σου πρότεινα τα παραπάνω. Με τις σωστές συχνές αλλαγές νερού μετά τη θεραπεία, την χρήση Prime και το ελαφρύ τάισμα βοηθάμε να ισορροπήσουν η βιολογία και οι παράμετροι. Δεν θέλει άγχος αλλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή γιατί το ενυδρείο είναι μικρό και το φιλτράκι οριακό.
Πάντως ήδη οι παράμετροι έχουν αλλάξει απλά και μόνο από το ενυδρείο αλάτι όπου βλέπω ανάμεσα από το 4ημερο των αλλαγών αμμωνία από το 0 στο 0,5 ενώ πριν δεν υπήρχε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Δημήτρη διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
Όπως θα δεις για το φινροτ (και για ένα σωρό άλλες ασθένειες) σημσντικό ρόλο παίζει το στρες και οι κακές συνθήκες.
Οι προτάσεις μου:
- κάνε συχνές μικρές αλλαγές νερού με χρήση prime και ξεκίνα θεραπεία με sera bactopur σε συνδυασμό με αλάτι (από τις φωτο δεν μπορώ να δω πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση).
-βάλε ένα σκούρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου και βάλε άμεσα όσα φυτά μπορείς, που είναι εύκολα στην συντήρηση τους (πίστια για την επιφάνεια, κερατόφυλλο, βαλλισνέριες, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες κλπ) για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια και α βοηθήσεις την βιοχημική ισορροπία του ενυδρείου.
-βγάλε ότι πλαστικό/ψεύτικο διακοσμητικό έχεις (εκτός από άχρηστα/άσχημα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα).

Περίμενε μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση θεραπείας και
καλή επιτυχία!
Έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζι για αγορά φυσικών πετρών και ξύλων από το ίντερνετ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 04-07-18 στις 23:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries