Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 29-08-06, 11:18
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Smile

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για την θερμή υποδοχή και τις πολύ χρησιμες συμβουλές.

Αποφασίστηκε λοιπόν ακούγοντας πολλές γνώμες, ότι τα ψάρια που θα μπουν στο ενυδρείο θα είναι corydoras και Tetra ενώ τα φυτά elodea και anubia. Σημαντική απόφαση αυτή κατά την γνώμη μου, καθοριστική για τις επόμενες κινήσεις μου.

Ηδη έκανα τις πρώτες μου αγορές σε απαραίτητα χημικά, αντιχλώριο και τεστ αμμωνίας της tetra, ενώ Νιτρίτη και Νιτράτη της sera όλα σε υγρή μορφή.

Πήγα επίσης ν' αγοράσω διακοσμητικές πέτρες και ξύλα αλλά δυστυχώς αυτά που βρήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι τεράστια για το δικό μου μικρό ενυδρείο. Ακόμα το ενυδρείο μου στο πάνω μέρος του έχει γυάλινες αντιρίδες που εμποδίζουν αρκετά στο να μπουν μεγάλα κομμάτια.
Ετσι αποφάσισα να εφαρμόσω την λύση DIY. Το Σαββατοκύριακο διάλεξα ωραίες πέτρες μικρού σχετικά μεγέθους από την Σαλαμίνα, χωρίς αιχμηρές ακμές που να μην μοιάζουν με μάρμαρο. Θα της πλύνω πολύ καλά με το πιεστικό και θα τις αφήσω σε διάλυμα χλωρίνης. Αφού τις ξεπλύνω καλά θα τις βάλω σε διάλυμα με Aquaforte να δω αν είναι ασβεστολιθικές, και αν όλα πάνε καλά θα τις βράσω (κοινώς πετρόσουπα... ) Νομίζετε ότι οι πέτρες αυτές θα είναι εντάξει για να τις χρησιμοποιήσω?

Οσο αφορά το υπόστρωμα του ενυδρείου τώρα. Παρατήρησα στην Παραλία της Σαλαμίνας ένα πολύ όμορφο χαλικάκι 2-3mm - πολύχρωμο με πολύ όμορφους χρωματισμούς - κάνει αφού ξεπλυθεί καλά και βρασθεί να χρησιμοποιηθεί στο ενυδρείο μου? Αν τελικά αυξήσει την σκληρότητα του νερού πόσο αυτό επηρεάζει τα συγκεκριμένα ψάρια που θέλω να βάλω? Υπάρχει κάποιος αποτελεσματικός τρόπος να μειώσω την σκληρότητα του νερού τεχνητά χωρίς κίνδυνο για τα ψάρια?
Η anubia από ότι μου είπαtε θάλει δέσιμο πάνω σε ξύλο άρα δεν την επηρεάζει το υπόστρωνμα. Η elodea?
Επίσης κάτω από το χαλικάκι διάβασα ότι καλό είναι να μπει φελιζόλ. Πόσο απαραίτητο είναι αυτό δεδομένου ότι τα συγκεκριμένα ψάρια δεν συνηθίζουν να σκάβουν (ή μήπως όχι?) και δεν θέλω να χάσω όγκο?

Τέλος αν aγοράσω χαλικάκι σε σακκούλες από το μαγαζί θέλει και αυτό βράσιμο και πλύσιμο? πόσα εκατοστά πρέπει να είναι συνολικά το υπόστρωμα του ενυδρείου (για να υπολογίσω ποσότητα)?

Δεν έχετε παράπονο αργώ αλλα είναι να μην αρχίσω τις ερωτήσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 29-08-06 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03039 seconds with 11 queries