Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 30-05-13, 12:17
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, μην ξεκινας με αρνητικες σκεψεις. Απλα κανε οτι μπορεις για να σωθει.
Απο κει και περα η αληθεια ειναι πως με τις μεγαλες αλλαγες εκανες οντως μεγαλο λαθος, ομως προσωπικα διατηρω καποια δυσπιστια σχετικα με το αν "καηκε" στα χερια σου. (τα λιτρα που τον εχεις συγχωρουν πραγματικα πολλα λαθη, με εξαιρεση παντα την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας, κατι που δυστυχως εγινε ηδη).
Η αληθεια ειναι ομως οτι οι περισσοτεροι μονομαχοι που κυκλοφορουν στο εμποριο το εχουν φαει το "καψιμο" τους, κι αυτο γιατι οι συνθηκες μεταφορας τους αλλα και οι συνθηκες φυλαξης τους ειναι κατι χειροτερο απο απαισιες



αυτο οποσδηποτα, οπως και πολυ σημαντικοτερο ειναι το διαβασμα.
Αυτα που ουσιαστικα θες ειναι φυλλα καταππα, μια αντιστροφη οσμωση λιγη τυρφη και πολλα φυτα (μπορεις να προμηθευτεις απο αγγελιες)



παρε εξωτερικο. Αν παρεις οποιοδηποτε εσωτερικο θα το μετανοιωσεις (και θα ερθει η στιγμη που θα το πεταξεις απο το παραθυρο)
-------------------------
επισεις ενα σημαντικο πραγμα που πρεπει να εμπεδωσεις ειναι οτι τα ψαρια σε αντιθεση με μας και τα υπολοιπα στεριανα ειδη, ειναι εξωθερμοι οργανισμοι, πραγμα που σημαινει οτι η θερμοκρασια του σωματος τους εξαρταται αποκλειστικα και αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου.
Ετσι μια αποτομη μεταβολη που εσυ θεωρεις χαμηλη (2 βαθμους+) μπορει να ειναι ακομα και θανατηφορα για εναν εξωθερμο οργανισμο (στον ανθρωπο δε μπορει να συμβει τετοια αλλαγη αποτομα γιατι το αιμμα μας εξισοροπει τις θερμοκρασιες, αλλα πως θα ακουγοταν σε εναν ανθρωπο μια υποθερμικη αποτομη μεταβολη απο τους 37 στους 34 βαθμους? υπηρχε πιθανοτητα να την παλαιψει?)
Εξωτερικο μου αρεσει πολυ. Η σιλικονη στο δικο μου εχει αρχησει να φευγει και θελω να τη βγαλω απο το τωρα με καμια σπατουλα μη κανει καμια ζημια στα αλλα ψαρια αν βαλω.Εχεις φιλε μου να προτεινεις κανενα καλο για 120 λιτρα ενυδρειο? Παιδια, οποιος ξερει καμια καλη και φτινη ιστοσελιδα με φιλτρα και αλλα ειδη ενυδρειου ας την ανεβασει εδω μπας και βρω τπτ καλο. Γτ καποιοι πετ-σοπαδες νομιζουν πως μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια μου φενεται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries