Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 23-11-15, 16:01
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά- εκτός από τις άλγες που σίγουρα δεν είναι μόνο κλαδοφόρα- έχει και κάποια λαθάκια που καλό είναι να τα διορθώσεις τώρα πριν βάλεις μέσα ψάρια.
Το ότι έχεις τις πέτρες πάνω από τα ξύλα, θεωρώ ότι το κάνεις για να βυθιστούν. Πόσο καιρό τα έχεις μέσα κι ακόμα δεν βυθίστηκαν;.
Τα pteropus μοιάζουν φυτεμένα στο χαλίκι. Αν όντως είναι, βγάλε το οριζόντιο ρίζωμά τους πάνω από αυτό γιατί αργότερα μπορεί να σου σαπίσουν. Γενικά τα pteropus καλύτερα να τα δένουμε σε πέτρες ή ρίζες. Επίσης, επειδή μεγαλώνουν πρωτίστως σε πλάτος και όχι προς τα πάνω, κάποια που έχεις στην πλάτη, βγάλτα και μετακίνησέ το αλλού. Το ίδιο και με το χορταράκι, μου διαφεύγει τώρα ποιο είναι. Κάποιες ρίζες του τις έχεις φυτέψει κάτω από μεγαλύτερα φυτά που όταν πυκνώσουν, θα το καλύψουν και θα του κρύψουν το φως. Βάλτο μπροστά ή τέλος πάντως, στην μέση σε κενά σημεία.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σίγουρα έχεις τουλάχιστον άλλες δύο. Και σποτ έχεις και πιθανά bba. Γενικά κάποια φυτά σου δείχνουν σε κακή κατάσταση.
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα όλα τα φυτά (πλην cuba) που έχουν άλγη και θα τα βούταγα σε ένα διάλυμα χλωρίου/νερού. Στην συνέχεια θα τα έτριβα απαλά να φύγει η άλγη και σε όσα φύλλα παρέμενε, θα τα έκοβα και θα τα πέταγα. Μετά αποχλωρίωση και πίσω στο ενυδρείο. Θα κλάδευα τα μεγαλύτερα κοτσάνια στα δύο και θα τα φύτευα το ένα δίπλα στο άλλο. Αν έβρισκα από εδώ κι από εκεί περισσότερα εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα τα έβαζα γιατί θα βοηθούσαν πάρα πολύ. Θα έκανα ένα μια καλή σούπα βυθού και μια όσο μεγαλύτερη αλλαγή νερού μου επιτρέπει ο κύκλος του στρωσίματος.

Θα ξεκινούσα το ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες, με 5,5- 6 ώρες φωτοπερίοδο και θα παρατηρούσα. Αν όλα πήγαιναν καλά, κάθε 10 μέρες θα ανέβαζα κατά μισή ώρα τον φωτισμό μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό. Αν ενδιάμεσα κάποια φυτά παρουσίαζαν ελλείψεις, θα έσπαγα μια ταμπλέτα γενικής λίπανσης σε 2-3 κομμάτια και θα έβαζα απο ένα βαθιά στο χαλίκι, πλάι στην ρίζα του κάθε φυτού.

Την cuba που αν την τραβήξεις με οδοντόβουρτσα ή αν της ρίξεις οποιοδήποτε χημικό θα χαλάσει, θα την έβγαζα τελείως. Για 15-20 μέρες θα την λειτουργούσα emersed για να φύγουν οι άλγες και μετά θα την επέστρεφα στο ενυδρείο. Αν δεν ξέρεις πως μπορεί να γίνει αυτό, ρώτα να σου πούμε…
Θα τα εφαρμοσω ολα και θα εποικοινωνησω παλι. Εχω δει βιντεακια για emerced. Μπορω να το κανω σε πλαστικό με μεμβράνη απο πανω και χωμα για κανονικα φυτά? Επίσης τι φωτισμό να βαλω στην Κούβα που θα ειναι εκτος?
-------------------------
Οι ριζες ειναι κανα 2μηνο αλλα ακομα σηκώνονται
__________________
Pain Is Temporary-Quitting Lasts Forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 23-11-15 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03226 seconds with 11 queries