Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #161  
Παλιά 18-03-16, 18:59
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους πήρα το απλό σύστημα αντίστροφης όσμωσης 3 σταδίων που βγάζει 190 λίτρα την ώρα και έκανα μία μεγάλη αλλαγή νερού ( 70% ) στο ενυδρειο σημερα 15η μέρα μετά το αρχικό γέμισμα . Η τύρφη δεν δούλευε και τοσο καλά και δεν είχε το απο΄τελσεσμα που ήθελα . Σήμερα μετά την αλλαγή μέτρησα : Ph : 7,3 , kh : 3 , gh : 3 . To ph μου φαίνεται λίγο υψηλό και δεν ξέρω εαν είναι πλασματική η μέτρηση αλλά έχει και 30% νερό βρύσης το ενυδρειο . Πάντως σκέτο νερό όσμωσης που μέτρησα πήρα της εξής μετρήσεις : ph : 6,8 , kh : 0 , gh : 0 . Το kh μου είναι καλό ή να ανέβω λίγο ? Φοβάμαι μηπως υπάρξει αστάθεια στο ph ( ph crash ) . Σίγουρά βέβαια μέχρι να βάλω τα guppies , τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια σε 2 μήνες περίπου που θα έχει στρώσει το νερο θα ανεβάσω σταδιακά το kh απο το 3 μέχρι να πάει στο 7 . Επίσης ξεκίνησα το στρώσιμο με τροφή και δεν έριξα λίπασμα παρόλο που πέρασαν 2 μήνες απο το στήσιμο του ενυδρειου 50 μέρες dry start + 15 μέρες έως σήμερα απο το γέμισμα . Ελπίζω η αμμαωνία που θα παραχθεί να μην μου γεμίσει άλγες !!!

Να και κάποιες φώτος απο την 15η μέρα μετά το γέμισμα τα πράγματα πάνε καλούτσικα εκτός απο κάποιες άλγες που ειναι πάνω στην μοσ..... η αλήθεια ειναι πως το νερό μου δεν έχει ανατάραξη και δεν ξέρω μήπως αυτο φταιει για την άλγη στην μοσ . Έχω μία αντλη που δίνει παροχη νερού και Co2 κάτω κάτω στο μπροστινο μέρς του ενυδρειου και μία αντλία που δίνει νερό στο κάτω πίσω μέρος του ενυδρειου απο την ίδια μεριά με την πρώτη . Να βάλω και 3 αντλια μέσα απο την άλλη μερια για περισσότερη κυκλοφοριά νερού ή δεν χρειάζεται ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries