Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-11-10, 14:15
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή Μονομάχος, απορίες για φροντίδα, διατήρηση σε ενυδρείο

Λοιπόν έχω ήδη στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 160 λίτρων στρωμμένο, τρέχει από τον απρίλιο, με γκάπυ και apple snails και δυο μικρά μολλυς, φυτεμένο.
Όταν είχαν πρωτογεννήσει τα γκάπυ είχα ενθουσιαστει και έτρεξα να πάρω ενα 20 λιτρο για να μεγαλώσω τους γονους, δεν μου χρειάστηκε τελικα γιατί μια χαρά μεγάλωσαν στο μεγαλο με τα φυτά για κρυψώνες. Την δευτέρα πήρα ένα μονομάχο από το πανηγύρι των Ταξιαρχών στο Περιστέρι γιατί το λυπήθηκα και γιατί μου φάνηκαν πιο ενεργητικοί και σε καλύτερη κατασταση από το πετ σιτι. Μπόλιασα το φίλτρο, έστρωσα χαλικι έβαλα καικάποια κλαδέματα από το μεγάλο και τον έβαλα μέσα. Καμιά σχέση με το μπολ. Κάνει βόλτες αράζει κάτω από τα φυτά. Είναι πολύ ωραίος. Βγάζει φουσκάλες να φτιάξει φωλιά αλλά παρόλου που μείωσα τη ροή του φίλτρου με ένα διακοπτάκι που έχει μάλλον επειδή χτυπά στο τζάμι έχει αυξημένη ροή στη επιφάνεια χωρίς όμως να κάνει ανατάραξη. Ίσως χρειάζεται και κάποια φυτά επιφάνειας.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
Αφού τον πήρα παρατήρησα πως τα πτερύγια του σαν να έχουν αρχίσει να μακραίνουν. Είναι σιγουρα veil tail αλλά νομίζω ότι μακραίνουν σαν κρόσια. Είναι Πιθανό? Θα ανεβάσω και φωτό.

Η σκληρότητα του νερού δεν ξέρω πόση είναι δεν έχω τεστ. Διάβασα ότι την χαμηλώνουμε με απιονισμένο νερό ή τύρφη. Στο 20 λιτρο απλά να συμπληρώνω με απιονισμένο μερό ή να βάλω στο φίλτρο τύρφη?

Τα flakes που του ρίχνω τα ψιλοαγνοεί. Δεν έχω ιδέα από αρτεμιες και bloodworms. Είναι απαραίτητα?

Σε 160 λίτρα πόσους μονομάχους μπορεις να διατηρήσεις? Μπορέις να έχεις ένα ζευγάρι? Σκεφτόμουν μήπως να δώσω τα γκάπυ και να κρατήσω μόνο μονομάχους.

Για να κάνεις ζευγάρωμα και αναπαραγωγή πόσα ενυδρεία χρειάζεσαι και σε τι λίτρα?

Ελπίζω να μην σας έπρηξα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.






Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 11 queries