Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 22-09-07, 19:59
panosx Ο χρήστης panosx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και χρησιμοποιησες τη λεξη απόλυτο, να σου πω και τι του λειπει.
Διαβαζωντας τις οδηγιες εδώ
http://download.hager.com/Hager.de/f.../ev106_108.pdf
για τον ελεγκτη αυξομειωσης, προκύπτει οτι η μεγιστη διαρκεια που μπορεις να προγραματισεις ειναι 99 δευτερολεπτα για 0->100% φωτεινοτητα και αλλα 99 για το αναποδο.
Μπορει να ειναι αρκετα για να μην τρομαζουν τα ψαρια, απεχει ομως απο το χρονο που χρειαζεται να ανατειλει η να δυσει ο ηλιος στη φυση.
Το κυριοτερο θεμα ειναι οτι κατα τη διαρκεια αυτης της μεταβολής αλλαζει η συμπεριφορα των ψαριων, και βλεπουμε πχ να κυκλοφορουν ψαρια οπως δεν τα εχουμε δει ποτέ. Ξερω αρκετους που θελουν αυτή η διαδικασια να κραταει και πανω από μία ωρα....
Επισης, ο "απολυτος" ελεγκτης φωτεινοτητας θα επρεπε να δημιουργει συννεφια και γιατι οχι και καταιγιδα..
(εχω ξεφυγει το ξερω...)
Παντως στα λεφτα που ξοδεψες υπαρχει ετοιμο συστημα με lcd χωρις τα μειονεκτηματα του hager.


Οπως και να χει, παραμενει μια λυση φτιαγμενη απο υλικα ηλεκτρικου πινακα που ο καθενας μπορει να προμηθευτει και να μονταρει αμεσα απο την ελληνικη αγορά...
Καλησπέρα netblues.Κατ' αρχήν οι οδηγείες που κατέβασες από το site της hager δεν είναι αυτές που αφορούν το σεταρισμα του EV 108 αλλα του EV106.Οι οδηγείες για το EV108 είναι στη σελίδα (6Ε7037.a).Αυτη που κατέβασες είναι η (6Ε 7035.a).Σ' αυτή δεν υπαρχούν οι παράμετροι P5 καιP7.
Οπου P5 η χρονική διαρκεια για να φτάσει η φωτεινότητα το 99%.
Οπου P7 η χρονική διαρκεια για να πέσει απο 99% στο 0%.
Το ΕV108 εχει δυνατοτητα ρύθμισης απο 0 εως 59 λεπτά.Στο δικό μου ενυδρείο το εχω ρυθμίσει 40 λεπτα για το άναμα και 40 για το σβήσιμο.
Σε καμία περίπτωση δεν διαρκεί μόνο 99sec.
Επομένως μπορώ να το λέω "απόλυτο" ή θα με κράξετε πάλι;Οσο για τα λεφτά σίγουρα είναι πολλά, αλλα για άλλους που έχουν μεγαλύτερα ενυδρεία και επιθυμία να πετύχουν το τέλειο ίσως να αξίζει.Αλλωστε το σύστημα θα μεταφερθεί στο 400αρι με κιχλίδες που ξεκινάω.
Ελπίζω να μη με παρεξηγήσατε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries