Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-07-16, 19:11
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή Καλοκαιρινός ύπνος, ζέστη ή ασιτία;

Έχω ένα κόκκινο ramshorn σε 10 λίτρα μόνο τ με φυτά και ενα πρόχειρο φιλτράκι μόνο με ενυδρεία κι βαμβάκι εδώ και 5-6 μήνες περίπου. Το σαλιγκάρι το τάιζα μια φορά τη βδομάδα τροφή Απ αυτη π ειναι για ψάρια βυθού για να βυθίζεται ολόκληρη και ενώ στην αρχη δεν την τιμούσε, στη πορεία την κατασπαράζε. Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες έκατσε πίσω Απ το φίλτρο και δεν κουνήθηκε απο κεί ούτε βήμα. Νόμισα οτι ψοφισε και σταμάτησα να ταΐζω. Εντομεταξυ παραξενεύτηκα γιατι συνήθως οταν ψοφάνε δεν επιπλέουν στην επιφάνεια; Οποτε δεν ήμουν και απόλυτα σίγουρη γι αυτο και δεν προσπάθησα να το βγάλω νωρίτερα, λέω μήπως δεν έχει πεθάνει και κατι αλλο συμβαίνει.
Σημερα π είπα να το κουνήσω να δω αν πέθανε το ξεκόλλησα απο εκει π είχε κάτσει 2-3 βδομάδες τώρα και έπεσε στον πάτο. Στο τσακ ήμουν να το βγάλω να το πετάξω αλλα το έβλεπα το σαλιγκάρι και σκέφτηκα αν είχε πεθάνει δεν θα είχε αποδομηθεί ; Οποτε το άφησα στον πάτο και συνέχισα με την αλλαγή του νερού. Και το σαλιγκάρι ζωντάνεψε τελικά! Τι έγινε λοιπόν; Υπαρχει περίπτωση να μην αντέχει τη ζέστη; Καθυστέρησα να το ταΐσω και δεν βρηκε τιποτα αλλο να φάει και έριξε το μεταβολισμό τ και κοιμήθηκε; Αν ειναι η ζέστη το προβλημα παντως έχω θέμα γιάτι δεν έχω ιδέα πως μπορώ να δροσίζω με σταθερότητα το νερό.. Help
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries