Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 08-04-16, 18:29
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι , για να γινει σωστα , θελει νερο με μηδενικες σκληροτητες... Δλδ νερο απο α/ο.
Και το απιονισμενο δινει τετοιες τιμες στις σκληροτητες, αλλα για πολλους (κι εγω μεσα) ειναι αθλιο νερο και δεν μπορουμε να ξερουμε τι "κουβαλαει".
Τωρα (με απλα λογια), με την εξατμιση , το νερο που " φευγει" αφηνει πισω του τις σκληροτητες , ετσι αν μπει νερο βρυσης ιδιας ποσοτητας με αυτην της εξατμισης οι σκληροτητες διπλασιαζονται ουσιαστικα, γι αυτο θελεις "νεκρο" νερο , για να παρει τις σκληροτητες που αφησε πισω της η εξατμιση.
Με την τυρφη , παλι θα ανεβουν οι σκληροτητες, αλλα λιγοτερο.. για μενα αδικος κοπος.
Γενικα αν δεν εχεις ψαρια μαλακου νερου , δεν χρειαζεται και η αναπληρωση με α/ο , συμπληρωνεις κανονικα βρυσης και απλα καπου καπου , κανεις μεγαλες σωστες αλλαγες νερου και επαναφερεις καπως την κατασταση.
Αν εχεις ψαρια μαλακου νερου, η α/ο ειναι μονοδρομος

Η αναπληρωση απο την αλλη , θελει νερο απο α/ο , αν μπει βρυσης θα πρεπει να υπαρχει κινηση στο βαρελι και να μην μενει στασιμο, για τους παθογονους μικροοργανισμους
Γιάννη απο ψαρια τωρα εχω platy αλλα εχω και γαριδες amano και sakura αλλα κρινοντας απο περισυ το καλοκαιρι οπου ειχα καποιες αδικαιολογητες απωλειες σε γκαπυ αλλα και φυτα στασιμα νομιζω πως οι πολυ ανεβασμενες σκληροτητες επαιξαν ενα ρολο..Απ την αλλη,αφου τα πραγματα εχουν οπως τα περιγραφεις, σκεφτομαι σοβαρα πλεον την αγορα οσμωσης που σιγουρα μελλοντικα θα χρειαστει σε ψαρια μαλακου νερου,καπως ετσι το σκεφτομαι..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01763 seconds with 11 queries