Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-11-08, 01:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Γέννα Mikrogeophagus Ramirezi!

Όποιος βαριέται δε διαβάζει (πάλι πολυλογάς θα γίνω), απλά ήθελα να μοιραστώ αυτό που συμβαίνει..

Ειλικρινά, δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ ή όχι! Η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοπανικοβληθεί!

Το ενυδρείο της υπογραφής μου, τον τελευταίο έναν ενάμιση μήνα, ήταν ψιλοεγκαταλελειμμένο (άλγες, κακή κατάσταση φυτών κ.τ.λ.), αφενός λόγω έλλειψης χρόνου και αφ'εταίρου εν'όψει αλλαγής setup (είπα κι εγώ να κάνω πια μία μίνι αναβάθμιση).. Δεν έφτιαχνα και μίγμα DIY CO2, γιατί περίμενα και μια μπουκάλα να έρθει, και είχε γίνει ψιλοχάλια..

Τελικά ήρθε και η μπουκάλα (την οποία θα χρειαζόμουν για να κατεβάζω το pH), τη ρύθμισα, βρήκα τις σωστές αναλογίες co2, σταμάτησα να ρίχνω αλάτι στο ενυδρείο (που έριχνα για τα ζωοτόκα), επέστρεψα σε τιμές βρύσης σταδιακά με αλλαγές νερού, και την προηγούμενη παρασκευή πήρα ένα ζευγαράκι ραμιρέζι.. Το Σάββατο επέστρεψα και τα ζωοτόκα μου, και έμειναν 2-3 μικρά πλάτυ που δεν κατάφερα να πιάσω (θα τα επιστρέψω κι αυτά μες στη βδομάδα), και 2 ξεμεινεμένοι (από πολύ παλιά) καρδινάλιοι.. Έχω εν τω μεταξύ αγοράσει κάτι ξύλα για το καινούριο aquascape, ηλεκτρολογικά για να αναβαθμίσω το φωτισμό, κάποια φυτά πήρα, κάποια έδωσα, έβγαλα και αγγελίες για κλαδέματα, και προχωρούσα με την "ανακαίνιση", χαρούμενα κι ωράια!

Με αλλαγές νερού, σταδιακά, με χρήση απιονισμένου, έριξα και το ΚΗ από το 8-9 της βρύσης σε 7, με σκοπό να φτάσω την άλλη βδομάδα στο 6.. Παράλληλα το pH έπεσε στο 6.8-6.9 και θα κατέβαινε κι αυτό στην επόμενη αλλαγή νερού.. Και μόλις σταθεροποιούσα τις τιμές αυτές, θα έβλεπα και για τύρφη, αν χρειαζόταν περαιτέρω χαμήλωμα το pH.. Επίσης, σήμερα τάισα τα ψάρια με νεοεκκολαφθείσα αρτέμια..

Και ..σήμερα το βράδυ, γυρνάω σπίτι μου, πριν κανά μισάωρο.. Και πάνω σε ένα γεμάτο άλγη φύλλο μιας ανούμπιας, έχει αυγά! Και πάνω από αυτά, ο αρσενικός να τα φυλάει! Από τις πρώτες μέρες παρατηρούσα κινήσεις "εντυπωσιασμού" (ο αρσενικός έπαιρνε ένα έντονο μπλε ιριδίζον χρώμα μπροστά στη θηλυκιά), και η κοιλίτσα της θηλυκιάς ήταν αρκετά κόκκινη.. Αλλά δεν το φανταζόμουν ότι θα γίνουν όλα τόσο γρήγορα!

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.. Όλα στις πιο ακατάλληλες χρονικές στιγμές έρχονται! Δε το περίμενα να τα πιάσουν οι "κάψες" από τόσο νωρίς! Να αφήσω το ενυδρείο στα χάλια του και να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή που τόσο καιρό σκεφτόμουν? Δύσκολο κι αυτό, καθώς την εβδομάδα αυτή με βλέπω να πήζω πολύ άσχημα (εδώ σκεφτόμουν να ξαναβάλω την ταϊστρα).. Δε θα είμαι καν μπροστά να παρατηρήσω και να χαρώ τις συμπεριφορές της αναπαραγωγής!

Και έψαχνα τόσο καιρό να βρω ωραία ξύλα, ψάχνω τόσο καιρό στα καταστήματα για φυτά, κάνω σχέδια, ιστορίες, κ.τ.λ... Να τις παρατήσω δηλαδή τις αλλαγές? Εν τω μεταξύ, δεν έχουν μείνει και πολλά φυτά αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο.. Και δεν ξέρω αν θα είμαι ΟΚ και από πλευράς "κρυψώνων" κ.τ.λ...

Η να αφήσω τα ψαράκια στην τύχη τους (δλδ. να μήν αφοσιωθώ στο μεγάλωμα των μικρών), να ασχοληθώ με το ενυδρείο, και να περιμένω την επόμενη φορά για να προχωρήσω με την αναπαραγωγή πιο οργανωμένος?

Δεν ξέρω.. Μπερδεμένος είμαι.. Τι μπερδεμένος δηλαδή, έχω πανικοβληθεί!


Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή όποιου μπήκε στον κόπο να διαβάσει.. Απλά ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου.. Αύριο θα τα ξανασκεφτώ με καθαρότερο μυαλό και βλέπουμε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries