Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 09-03-15, 10:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Η αδειούλα ακόμα... αχνοφαίνεται στον ορίζοντα...

Την προηγούμενη Κυριακή, ο ένας και μοναδικός ψάρης που είχε μείνει στο ενυδριάκι, η μικρή χειλού, έγινε γευματάκι για το γαιδούρι κάβουρα που έχει ξεμείνει στο ενυδρείο, καθώς δεν μπορώ με τίποτα να τον βγάλω... Είναι λευκός και κρύβεται συνεχώς κάτω από τα βράχια και σκάβει σπηλιές, καμία σχέση με τα καφέ-γκρίζα κλασικά ακβούρια που έιχα στην αρχή τα οποία έκαναν βόλτες!!
Επίσης είναι θηρίο και "σωματικώς"... Κάτι δαγκάνες τανάλιες...
Λοιπόν, Κυριακή, τηλέφωνο από ανηψιά, αναστάτωση στο ενυδρείο, σηκώθηκε η άμμος θόλωσε το νερό και το ψαράκι άφαντο.. Πάω και βλέπω το ψαράκι στις δαγκάνες του κάβουρα νεκρό (ο κάβουρας λίγο μικρότερος από το ψάρι), κάτω από τον κεντρικό βράχο, αδύνατο να το φτάσω ούτε με το χέρι.. Το ψαράκι και το Σάββατο φαινόταν μια χαρά, ζωηρότατο...
Το αφήνω, περιμένοντας να φάει ότι φάει ο κάβουρας και να πιάσω κάπως το υπόλοιπο να το βγάλω..
Επί 4 ημέρες στενής παρακολούθησης, ο κάβουρας δεν το άφηνε λεπτό, το ψάρι άσπρισε, έβγαλε μετά κάτι σαν ζελέ γύρω του, μέχρι που το εξαφάνισε... Δεν μπορώ να καταλάβω τόσο κρέας από το ψάρι που το έβαλε ο καβούρης... Ούτε το κόκκαλο δεν μπορώ να δω...
Το βράδυ της Κυριακής έκανα αλλαγή νερού φοβούμενος για αμμωνία και άρχισα να μετράω 2 φορές τη μέρα...
Την Δευτέρα, μετράω πριν κάνω αλλαγή νερού, 0 αμμωνία, το ίδιο και το βράδυ, και δεν έκανα τελικά αλλαγή. Το ίδιο και την Τρίτη, Τετάρτη, μέχρι και σήμερα!!! Δεν άλλαξα νερό στην διάρκεια της εβδομάδας (δεν ξέρω αν έκανα καλά) προσπαθώντας να βρω αμμωνία!! Μέτρησα και με τα δικά μου τεστ, το ίδιο, 0!!!
Σήμερα που πήγα να καθαρίσω το φίλτρο, κοιτάω το mini οριζόντιο ATS που έχει και είχε γίνει γκαζόν!!! 2-3 φορές περισσότερη ανάπτυξη!!!!
Το ATS αυτό είναι ένα κομμάτι πλαστικό 10χ10 εκ. γδαρμένο το οποίο είναι στη ροή του νερού και από πάνω του έχω ένα κόκκινο LED φως, το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά και δεν έχω νιτρικά γενικά!!
Παίζει όλη αυτή την αμμωνία που θα έπρεπε να έχω μετρήσει αφού πέθανε ένα ψάρι σε 20 λίτρα νερό να την κατανάλωσε το ATS και να φούντωσε?? Μάλλον ναι!!!
Αυτά!! R.I.P. ψαράκι
Μείναμε με τον καβούρη και μια μεγάλη γαρίδα, προς το παρών!!!
Προσπάθεια να εξηγήσω στην ανηψιά μου ότι έτσι γίνεται και στην φύση και να την σταματήσω να κλαίει..... ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries