Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 04-01-15, 21:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Οι ερημίτες τι "κακο" κάνουν? Φερνουν τα πάνω κάτω Όλη την ώρα πείραζαν τις ανεμώνες, ανέβαιναν και πάνω τους, δεν τους πειράζουν τα πλοκάμια τους.. Μου έχουν πετάξει βραχάκια απο το πάνω μέρος του ενυδρείου, έχουν γυρίσει βραχάκι με ανεμώνη πάνω ανάποδα κλπ... Είναι αλήτες Μιλάω για τους μεγλαλους που είναι 4-5 εκατοστά, όχι για τους μικρούς του ενός εκατοστού ας πούμε..
2. Η ανεμώνη που δεν τα κατάφερε, επηρέασε την ισορροπία στο ενυδρείο? Βασικά επειδή παρακολουθούσα την απόσχιση, την είδα να μην μπορεί να βεντουζωθεί σε βράχο μετά από κανά εξάωρο και να μικράινουν εντελώς τα πλοκάμια και να γίνονται μωβ, μέχρι που έπεσε, την μετακίνησε λίγο το ρεύμα του νερού και σφηνώθηκε σε βράχο.. Την άφησα μπας και.. κανα 6ωρο αλλά μετά την έβγαλα.. Επίσης πειράζοντας τα πλοκάμια της, δεν κολούσαν καθόλου, οπότε ήταν νεκρή σίγουρα
3. Το ενυδρειο με τι κυκλοφορία τρέχει? 250 επιστροφή μετρημένα (το εξωτρικό φίλτρο είναι δίπλα) και άλλα 200 η αντλία μέσα, οπότε περίπου 23x, οπότε νομίζω είμαι καλά
-------------------------
Συμπληρώνω, μέτρησα 2 φορές για αμμωνία κλπ.. αλλά μηδέν όλα!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
να τονισουμε μονο οτι εδω εχουμε ενα μεσογειακο ενυδρειο και οχι ενα reef
για να μην προσπαθησει κανεις με τον ιδιο τροπο να φτιαξει reef γιατι θα εχει τα εντελως αντιθετα αποτελεσματα... τα λιτρα στο reef τα θες για να εχεις πιο σταθερες μετρησης ..κατι που στο μεσογειακο οκ δεν λεει και τιποτα.. οποτε απλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα και παρουμε κοσμο στο λαιμο μας


το ενυδρειο σου αν και εντελως ανορθοδοξω μου αρεσει
Σε ευχαριστώ!! Ναι εννοείτε, γι αυτό και το ποστ είναι στην κατηγορία μεσογειακό!!
Έχω δει και 20λιτρα nano-reef αλλά είναι σίγουρα βάσανο και με εύκολα κοραλάκια μόνο πιστεύω μπορεί να προχωρήσει!!
Γιατι ανορθόδοξο μωρέ?? Ίσα ίσα που έχει αρκετό χρώμα και οι μετρήσεις είναι εξαιρετικές, απλά μάλλον εννοείς ότι έχω βάλει πολλά διαφορετικά πράγματα μέσα και είναι λίγο καραγκιόζικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 04-01-15 στις 21:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries