Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 06-08-11, 11:30
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Το αισθητικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί κι εμένα γιατί είναι λιτό και από κοντά μοιάζει πολύ φυσικό (οι φωτογραφίες είναι από κινητό και το αδικούν).

Ψαράκια θα αναζητήσω ξανά από Σεπτέμβρη καθώς λόγω απουσίας (διακοπών) τον Αύγουστο, δεν έκανα πολύ διεξοδική αναζήτηση...
Σχετικά με τη φίλτρανση, υπάρχει και ένα μικρό κρεμαστό eheim liberty 2040 (δε φαίνεται στις φωτο), με ροή σαν καταρρακτάκι στην αριστερή πλευρά και με προέκταση στην εισαγωγή ώστε να τραβάει από τέρμα δεξιά όπως και ο κυκλοφορητής. Το συγκεκριμένο φιλτράκι επιλέχθηκε γιατί η έξοδος είναι σαν καταρράκτης και οξυγονώνει το νερό, δεν κόβει λίτρα από το ενυδρείο και ταυτόχρονα ήταν φθηνό και μικρής κατανάλωσης...

Αυτό που με προβληματίζει με το συγκεκριμένο ενυδρείο και τα ψαράκια που πρόκειται να φιλοξενήσει, είναι η έλλειψη άλγης... Η βιοτοπική προσέγγιση και οι διατροφικές ανάγκες των ψαριών απαιτούν οι στρογγυλές πέτρες και το τζάμι να καλύπτονται από άλγη, πράγμα που δεν φαίνεται να συμβαίνει μέχρι στιγμής... Η μόνη λύση που μου έχει προταθεί σε άλλο θρεντ και φαίνεται αξιόπιστη, είναι η μεταφορά κάποιων μεγάλων πετρών (με εναλλαγή) σε άλλο δοχείο που θα βρίσκεται καθημερινά στον ήλιο και μετά στο ενυδρείο... Έχω όμως κάποιες αναστολές για το αν αυτό είναι ασφαλές για τα ψάρια... Μήπως δλδ στο στάσιμο νερό του εξωτερικού δοχείου, αναπτυχθούν βλαβεροί μικροοργανισμοί ή κάτι άλλο... Θα πρέπει να ψάξω λιγάκι το κεφάλαιο "καλλιέργεια άλγης" γιατί είμαι άσχετος... Αν ξέρετε κάτι σχετικό θα το εκτιμούσα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries