Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 24-08-05, 15:47
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Jim, ο αραγωνίτης και βέβαια "ζωντανεύει" αργά ή γρήγορα! Αν έχεις εμπιστοσύνη(κατά πόσο καθαρός είναι) στο μαγαζί, που λες, και τα ενυδρεία του, δεν πιστεύω πως υπάρχει καμία διαφορά στο να βάλεις κάποια ποσότητα αραγωνίτη από το στρωμένο ενυδρείο και το υπόλοιπο αρχικά "ψόφιο".Και το διάστημα των 6μηνών, που αναφέρεις, είναι ΟΚ, αν το σύστημα, ξανατονίζω, είναι υγιές(το απλούστερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα test αμμωνίας, Nitrite και Nitrate στο νεράκι του-αν δεν προσβληθεί, ασφαλώς!)...
Πάντως, πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να συμπεριλάβεις οπωσδήποτε ζωντανό βράχο στο σύστημά σου, μιας και είναι το καλύτερο είδος βιολογικού φιλτραρίσματος, ως φυσικό, πέραν του αισθητικού αποτελέσματος, βέβαια!

Καλύτερα θα ήταν ενεργός άνθρακας και απορροφητικό φωσφόρου να μην αναμιχθούν και να μπουν σε ξεχωριστές θήκες φίλτρου(ή νάυλον κάλτσες, δεν ξέρω τι χρησιμοποιείς...). Προτείνεται μάλιστα μια αναλογία άνθρακας:αντι-φωσφόρος=1:2 περίπου!

Όσον αφορά το skimmer, το να πάρεις κάτι φθηνό τώρα και να ξαναπάρεις -σίγουρα- κάτι καλύτερο σε λίγο καιρό, δεν αποτελεί ακόμη μεγαλύτερη σπατάλη? Και να σου πώ και τα δικά μου, εγώ το βασανίζω το reef από πέρυσι το Νοέμβρη και τελικά θα το στήσω, καλώς εχόντων των πραγμάτων τέλη Σεπτέμβρη-μέσα Οκτώβρη! Και μη νομίζεις πως μου περισσεύουν...Αλλά, αυτό το hobby αξίζει έναν καλό προγραμματισμό - και προϋπολογισμό! Θα σου ανταποδώσει τα μέγιστα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosb : 24-08-05 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01376 seconds with 11 queries