Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-08-05, 00:03
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
λοιπον ο πρωτες αγορες εγιναν!!!

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με κυκλοφοριτη των 400λτρ/ωρα κ εχει τρεις θηκες για υλικο. πρεπει να βαλω 1)αντιφωσφωρο 2)ενεργο ανθρακα 3)υαλοβαβακα σωστα?

ενα κυκλοφοριτης 1000λτρ/ωρα

ενας θερμοστατης 200watt ( το ενυδρειο στηνεται σε γραφειο εργασιας οπου 09:00 - 15:00 κ 18:00-21:00 η θερμοκρασια ειναι σιγουρα 25C)

Αυτα εχω προς το παρον.......

απο το aquaristic σκεφτομαι να παρω τον εξης εξοπλισμο οποιος εχει χρονο κ μπορει ας μου πει σας παρακαλω την γνωμη του για να τον παραγγειλω

1) skimmer : TUNZE automatic skimmer 210/3
ξερω ειναι ναι μεν για 180λτρ αλλα θα ειναι fish only κ καθαρο νερο θα εχω λιγοτερο απο 180 λτρ με αραγωνιτη πετρες φιλτρο κτλ κτλ , σαφως μπορει να κανω κ λαθος....

2)αλατι : Tropic Marin Pro Reef Seasalt 10 kg bucket
απο τους υπολογισμους που εκανα θα μου χρειαστει περιπου 5 κιλα ... μηπωσ να παρω το 20κιλο να εχω?

3)κανα βραχο για βαση : Marine Reef Rock - per kilo . τωρα εδω δεν καταλαβαινω !!! 4,18 κανει το κιλο ή 4,18 κανουν τα 5 κιλα????

4) για τεστ : Seachem MultiTest: Marine Basic

ευχαριστω για τον χρονο σας κ την υπομονη σας προπαντως !!!
Ο υαλοβάμβακας IMO δεν είναι απαραίτητος, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ. Θα βάλεις αντιφόσφωρο, άνθρακα και κάποιο βιολογικό υλικό, πχ siporax. Τον skimmer δεν τον ξέρω και ας πει καλύτερα κάποιος άλλος φίλος τη γνώμη του. Γενικά πάντως ισχύει ο κανόνας ότι από όσα λίτρα σου λένε υπολόγιζε τα μισά. Το αλατάκι που διάλεξες είναι κορυφαίο και δεν τίθεται θέμα για αυτό. Μόνο προώθησε κανένα refractometer ή αν δε θες να δώσεις το 65αρι έναν μετρητή πυκνότητας για να φτιάξεις την αλατότητα που θες. Και θα σου έλεγα να πάρεις τα 20 κιλά, χαμένο δεν πάει και με τις αλλαγές που θα κάνεις... Ο βράχος είναι 4.18 το κιλό με ελάχιστη παραγγελία τα 5 νομίζω ή παραπάνω. Για τον θερμαντήρα είσαι μια χαρά και με πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία να έχει ο χώρος σου! Τεστ θα σου έλεγα να πάρεις της salifert, είναι κορυφαία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01698 seconds with 11 queries