Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 14-04-03, 15:35
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα blood pigeon.Γρήγορη αναπνοή. Είναι περίπου 10cm. Οι συνθήκες στο ενυδρείο πολύ καλές. (GH:4, KH:3, pH:6.8, θερμοκρασία 29 βαθμοί). Στην αρχή δεν κατάλαβα ότι υπήρχε πρόβλημα.Υπέθεσα ότι οφειλόταν στο ότι ήταν καινούριοσ στο ενυδρείο.Τον πήρα μόλισ πριν 10 μέρες. Όταν διάβασα όμως αυτό το topic και παρατήρησα καλύτερα το δίσκο είδα ότι το ένα βραγχιο είναι κλειστό, ενώ το άλλο δουλεύει πολύ πιο έντονα. Επίσης τρώει πολύ λίγο και συνήθως μόνο σκουλίκι. Και αυτό όμως αρχικά το απέδωσα στο ότι δεν είχε ακόμα προσαρμοστεί. Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείς Αννίβα όταν λες ξυσίματα. Πάντως κάνει κάποιες απότομες κινήσεις λες και θέλει να ξύσει το κεφάλι του πάνω στις άκρες των φυτών. Αυτό βέβαια το κάνουν και οι άλλοι δίσκοι χωρίς να έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα. Δε ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογική συμπεριφορά των δίσκων.
Χρησιμοποίησα το sterazin της Waterlife. Λέει ότι δρα κατά των flukes και ότι προστατεύει τα βράγχια. Τι άλλο μου προτείνετε να κάνω; Υπάρχει κάτι καλύτερο; Πρόκειται όντως για gill flukes ή καποιο άλλο παράσιτο;
Και πόσο σοβαρό είναι αυτό;Μπορεί να στοιχίσει τη ζωή στο δίσκο αν λάβουμε υπ΄όψη ότι δεν είναι ακόμα πλήρως προσαρμοσμένος στο ενυδρείο και συνεπώς πιο ευάλωτος;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries