Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-06-08, 17:52
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή Παρουσίαση jewel 60lt κοινωνικό φυτεμένο

Επιτέλους, ήρθε η ώρα μετά από πολύ ψάξιμο στο GAB και πολλές αλλαγές στο ενυδρείο μου βασισμένες σε αυτό το ψάξιμο, σας παρουσιάζω το ενυδρειάκι μου, ώστε να μου πείτε και εσείς τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας, για να το κάμω ακόμη καλύτερο...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: Μήκος 60cm x Πλάτος 30cm x Ύψος 37cm
Όγκος: 60λίτρα περίπου
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: anubias bateri, anubias var nana, hydrofylia polysperma, Sagittaria subulata, valisneria gigantea, Cladophora aegagropila, java moss, Alternanthera reineckii, Crinum calamistratum ( μάλλον ), Cryptocoryne spiralis, Echinodorus tenellus και ένα ακόμη κόκκινο του οποίου το όνομα δεν ξέρω
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 Mikrogeophagus ramirezi, 3 seprae tetra, 2 curydoras, 3 guppy αρσενικά από γένα, 2 γλυφτες, 1 apple snail, 1 στρείδι (επισήμανση, η ψαροσύνθεση βρίσκεται υπό επεξεργασία)
Διακοσμητικά υλικά: κυρίως ρίζες και μία μικρή πέτρα. χαλίκι ανάμεικτο λεπτό και χοντρό(ξέρω δεν είναι σωστό,αλλά είναι αργά πλέον
Φόντο: ο πράσινος τοίχος μου
Φωτισμός: 2λάμπες arcadia, η μία promotes plant growth και η άλλη promotes physical colors από 15Watt η μία. Τις λάμπες διαχειρίζεται ένας double controler της Arcadia επίσης.
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο EX 600 from 60lt to 120lt. Yλικά κεραμικό μακαρόνι, μακαρόνι της sera, Tetra bio balls, υαλοβάμβακας, 2xσφουγγάρι και τύρφη της sera.
Θερμοστάτης: Newatt
Λίπανση: Tetra PlantaMin, Tetra Crypto
Παροχή CO2: D.I.Y 1 μπουκάλι 2λτ και ένα μπουκάλι 1λτ

Παράμετροι:

pH: 6.8
Γενική σκληρότητα (GH): 6-7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-6
Αλλαγές νερού: κάθε 1 βδομάδα 1/3
Θερμοκρασία: (επιθυμιτή 23C) καλοκαιρινή 27-28C
Άλλες πληροφορίες: οι μετρήσεις είναι με υγρά τέστ τέτρa(ph-KH_Gh) και με JBL Easy test 5in1
Φωτογραφία:
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01843 seconds with 11 queries