Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 04-06-18, 01:07
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Επειδή το έχω μελετήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτό το θέμα , σαν δύτης και φίλος των καρχαριών και λοιπών ψαριών έχω να πω πως υπάρχουν λευκοί στις θάλασσές μας και όχι μόνο. Οι λευκοί λοιπόν πλέον γεννούν στην Χαλκιδική και πηγαίνουν κυρίως πίσω από τα μεγάλα πλοία στα ανοιχτά την Ανδιατικής. Είναι κοινώς αποδεκτό στις επιστημονικές κοινότητες ότι υπάρχει ένα είδος "μετάλαξης" των λευκών της Μεσογείου. Συγκεκριμένα αυτά τα ζώα είναι ιδιαίτερα έξυπνα ώστε να χάσουν τον δρόμο τους και να βρεθούν στην Μεσόγειο. Επίσης αν έτυχε (που δεν έτυχε αλλά οι κακές γλώσσες λένε ότι μεταφέρθηκαν στην Μεσόγειο εσκεμμένα για να επιρεάσουν τον τουρισμό) έχουν αρκετά θηράματα να επιλέξουν και μπορούν να ευδοκιμήσουν. Τόνους χελώνες φώκιες κτλπ κτλπ. Φυσικά δεν είμαι απόλυτος αλλά έχω διαβάσει αρκετά το θέμα και έχω την τρέλα να κολυμπήσω με αυτά τα υπέροχα είδη στην Νότια Αφρική...Όσο για τις παραλίες κτλπ δεν υπάρχει περίπτωση εκτος και αν είναι τραυματισμένος από προπέλα και δεν μπορεί να φάει άλλα γρήγορα ψάρια που είναι στο μενού του. αποφεύγουν τα μικρά βάθη ειδικά το καλοκαίρι που έχει ζέστη συνεπώς αν δεν είσαι περίεργος σαν εμένα που βουτάω (ελεύθερη πάντα) σε απομακρυσμένα μέρη χωρίς σκάφη δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Το 50 έγινε η τελευταία επίθεση λευκού στο Μον ρεπό στο λιμάνι της Κέρκυρας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ένα ψευδώνυμο μου είναι mako... και έχω μια ιδιαίτερη σχέση με το είδος του καρχαρία, από μικρός.
Λόγω εργασίας αλλά και χόμπι (ψαροντούφεκο... αγωνιστικά από το 1991 μέχρι το 1996) έχω συναντηθεί με κάποια είδη (και με λευκό) και έξω και μέσα στο νερό (στο νερό με όπλο στο χέρι)... κάποιες φορές. Πιθανότατα... όχι όσες εσύ.
Αυτά.-
Πολύ όμορφο και ιδιαίτεορ ψάρι ο Μάκο από του αγαπημένους μου θηρευτές. Θαυμάζω την ταχυδύναμη του συγκεκριμένου και την δομή των δοντιών του
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosKoul : 04-06-18 στις 01:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries