Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 25-05-15, 08:45
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ το ενυδρειο.

Το νερο ειναι αορατο και τα ψαρια ειναι σαν να πατανε μεσα.

Αψογη η κατασταση τους. (οντως δεν ειναι Lionhead, αλλα δεν πειραζει - αρκει να μη το πληρωσες για lionhead- ειναι πανεμορφο).

Πλακα εχουν οι διαφανεις προεκτασεις στους σωληνες των φιλτρων.
Τα ποτηρακια ειναι λες και αιωρουνται.
Απλά έτυχε. Όταν έστηνα το ενυδρείο δεν είχα πράσινο σωλήνα...!
Δεν μπορουσες να τα κανεις ολοκληρα τα μπαστουνια απο αυτο το υλικο?
(τι υλικο ειναι?)
Χαίρομαι για την παρατηρητικότητά σου και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε κι εμένα. Πολύ σύντομα θα γίνει αυτή η αναβάθμιση. Το μαγαζί (Βιομηχανικά Είδη) είναι στο κέντρο, σ΄ ένα κάθετο δρόμο της Αθηνάς, προς την πλατεία Μοναστηρακίου. Μόλις το επισκεφθώ θα επανέλθω με ακριβή στοιχεία διεύθυνσης.

Απο pH και KH ειναι ΟΚ.
Η GH γιατι ετσι χαμηλη?
Δεν συναδει και με τις τιμες pH και KH.
Μαλλον καποιο λαθος υπαρχει στη μετρηση.
Μετράω με sticks της JBL και πιθανότατα να υπάρχει απόκλιση!

Τα φιλτρα σουπερ.
Όντως, η ανατάραξη είναι παραπάνω απο ικανοποιητική και ο βυθός πεντακάθαρος και τα ψάρια δείχνουν να το χαίρονται (παίζουν μπροστά στα spraybar)
Τελικά εφάρμοσα την άποψη σου, κάθε φίλτρο στην πλευρά του και κοντοί σωλήνες http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=72 (δηλαδή το πρώτο σχέδιο)



Η αλλαγη ισως χρειαστει να μεγαλωσει οταν μεγαλωσουν και τα ψαρια.
Αλλα και τωρα μου φαινεται μικρη, 70 λιτρα την εβδομαδα, με τρια ψαρια στην αναπτυξη, αν και τα νιτρικα σου δεν δειχνουν κατι τετοιο.
Δηλαδή πόση να κάνω; Είναι το 1/3 του όγκου (210 λίτρα καθαρά)
Μηπως δεν ταιζεις πλουσια.
Είναι γεγονός ότι ταΐζω με φειδώ... Τα προηγούμενα λίτρα που είχα ήταν λίγα, σιγά-σιγά θα ανέβω σε ποσότητα τροφής.

Σουπερ.
Μπραβο.
Πολυ χαιρομαι που εχεις τετοια εξελιξη.
Ένα μπράβο και σε εσένα, διότι το ενυδρείο σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76192 και τα γραφόμενα σου σε διάφορα posts αποτέλεσαν υπόδειγμα για μένα στο ξεκίνημά μου και όχι μόνο!
Όπως επίσης και στα άλλα "χρυσόπαιδα", όπως ο Γιάννης Tsala και ο Τάκης gt...
-------------------------
Θα σου προτεινα να εβαζες τα φιλτρα σε λεκανακια, αλλα ειναι ανοιχτα τα ντουλαπια και θα φαινονται.
Τα ανοιχτά ντουλάπια είναι επιλογή μου. Θεωρώ πως το χειμώνα, αλλά και το καλοκαίρι το νερό στο φίλτρο θα δροσίζεται περισσότερο, αφού ανταλάσσει πιο εύκολα θερμοκρασία με το περιβάλλον από ότι σε ένα κλειστό χώρο.

Καλο ειναι παντως να τα εχουμε σε ρηχα λεκανακια καταλληλων διαστασεων, που να χωρανε το φιλτρο μεσα τους, αλλα να χωρανε και τα ιδια στο ντουλαπι (τυπου ή τυπου), αφου παντα υπαρχει η πιθανοτητα καποια στιγμη να δακρυσουν και να σου φουσκωσει το επιπλο απο τα νερα, αν δεν το προσεξεις αμεσως.
Έξυπνο δεν το είχα σκεφτεί
....
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,08206 seconds with 11 queries