Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 24-09-12, 19:48
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ότι όλοι μας βρίσκουμε δικαιολογίες για να αραιώνουμε τις αλλαγές μας δεν το κάνει και σωστό! Ξέρεις τι δικαιολογίες έχω πει στον εαυτό μου για να δικαιολογηθώ εγώ ακόμα και σε περιόδους που πραγματικά δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με πιο σοβαρά ζητήματα;!

Από τη στιγμή που έχουμε κλειστά συστήματα, στα οποία πολλά από τα χρήσιμα στοιχεία για τους οργανισμούς που φιλοξενούμε οξειδώνονται ακόμα και μέσα σε ώρες, θα πρέπει να τα αναπληρώνουμε και ακόμα και η εβδομαδιαία αλλαγή είναι μια σύμβαση που έχουμε βρει και που έχει αποδειχθεί ότι δουλεύει μακροπρόθεσμα. Βέβαια και πολλά από αυτά αναπληρώνονται από τα ταΐσματα, αλλά δε θα πω σε κανέναν ότι το να κάνει και καθημερινές αλλαγές είναι λάθος, για την ευζωία των ψαριών του.

Και μην ξεχνάμε ότι μαζί με την αλλαγή πάνε και άλλα πράγματα για τη συντήρηση όπως το σιφωνάρισμα του βυθού. Πόσες φορές έχουμε δει ανθρώπους να κάνουν μηνιαίες αλλαγές και ξαφνικά να τους σκάει ένα bacterial bloom ή αμμωνία από το πουθενά; Γενικά όταν τα λάθη συσσωρεύονται δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τη σταθερότητα του συστήματός μας!

Προφανώς και κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό, αλλά για να σε τσιγκλίσω (για χάρη της κουβέντας!) και τι έγινε να κάνεις την αλλαγή σου κάθε 3 εβδομάδες ή και κάθε μήνα ή και παραπάνω; Αντέχουν οι Αφρικάνες δε λέμε;! Κι ας μην ανεβάζεις νιτρικά!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries