Θέμα: Διακοπες
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 02-06-12, 03:39
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ το μόνο πράγμα που θα φοβόμουνα ειναι η εξάτμιση...αν και με την θερμοκρασία που εχει το διαμέρισμα όπως λες ,στην ουσία θα ειναι οπως το χειμωνα....για το φωτισμό τώρα..το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις ειναι να αγοράσεις ενα χρονοδιακόπτη...που θα βάλλεις το καλώδιο απο τα φώτα του ενυδρείου και μετα στην μπρίζα....οχι φυσικό φώς γιατί θα γεμίσει άλγες.....οσο για το τάισμα.....αν έχεις αρκετα ευρύχωρη ταίστρα...μπορείς να την γεμίσεις απο τώρα με πολύ ψιλά pellets και να την βάλλεις να ταίζει ελάχιστη ποσότητα 1 φορά την μέρα..ετσι στην μια βδομαδα πχ θα δείς ποσο θα εχει κατέβει η τροφη και θα κρίνεις....να υπολογίζεις οτι maximum 8-9 μερες αντέχουν ατάιστα τα ψάρια...προσωπικά...θα εβαζα ταίστρα να ταίζει ελάχιστα καθημερινά...φωτισμο ενα 5ωρο ημερισίως...θα φύτευα μερικά φυτά ακόμα ή θα εβαζα ceratophyllum μέσα να τραβάει τα νιτρικά οσο γίνεται..και απλά θα έλεγα σε κάποιον(διαχειριστής οπως είπες ή αλλο άτομο) να αλλάζει μια φορα κα8ε 7-10ή 15εστω μέρες το 30% του νερού και άν χρειάζεται να αναπληρώνει την ταίστρα και να καθαρίζει λίγο το σφουγγάρι απο το φίλτρο αν εχει πέσει πολύ η ροή του φίλτρου.....φυσικά να του δείξεις πρώτα πώς γινονται ολα αυτα..και αν καταλήξεις σε αυτή τη λύση να αφήσεις και χαρτί με οδηγίες....γενικά...μην το φοβάσαι...πιστεύω σαν χρυσόψαρο και σε 80 λίτρα(αφού ειναι μονο του) δεν εχει πρόβλημα...------------ Α! κ αεραντλία αν έχεις ...
η εξατμιση ειναι αυτο που φοβαμαι λιγοτερο Χρονοδιακοπτη εχω, απλα το εχω κοντα στο παραθυρο και αναπτυσσεται αλγη στη μια γωνια που το βλεπει το φως (οχι under direct sunlight). Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το ταισμο. Θα παρω μια ταιστρα αυτες τις μερες και θα την δοκιμασω να δω πως παει και αν δω οτι υπαρχει προβλημα θα προσπαθησω να βρω λυση με ατομο να το προσεχει. Ισως καταφερω να πεισω μια φιλη μου που ανακαλυψα σημερα οτι δουλευει εδω κοντα και ειχε παλαιοτερα μονομαχο και γνωριζει λογικα τα βασικα. Ουτως η αλλως δεν βιαζομαι γιατι και να θελω δεν μπορω να ταξιδεψω ακομα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα υπαρχουν τετοια μαγαζια?
Η Ελλαδα δυστυχως ακολουθει μια ζωη (μα σε ολα) τα Γερμανικα προτυπα τα οποια ειναι γενικα μετριοτητες... και τα τραβαει στο ακομα πιο χαλια
Αφου ειναι ετσι τι ρωτας?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως το μαγαζι που περιγραφεις ειναι ετη φωτος πιο μπροστα απο οτιδηποτε εδω.
υπαρχουν τετοια μαγαζια αλλα δυστυχως ειναι πολυ λιγα. Εχω δει σε αλλο μαγαζι (απο εκει που ειχα παρει τον πρωτο μου μονομαχο ο οποιος ειχε tail rot την στιγμη που τον πηρα και μου πεθανε μεσα σε 2 εβδομαδες παρολο που δοκιμασα οτι μπορουσα για να θεραπευτει), μονομαχους σε πλαστικα ποτηρακια, νεκρα ψαρια, ψαρια ετοιμοθανατα και ενυδρεια σε μαυρο χαλι. Το αλλο το μαγαζι τα φροντιζει πολυ. Ειναι αρκετα πιο ακριβο, αλλα το αξιζει και με το παραπανω. Μακαρι να ηταν ολα τα pet shops ετσι
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries