Θέμα: odinarium viride
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 21-03-16, 22:55
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα να τα αφήσεις λίγο να μεγαλώσουν και βλέπεις. Τη corymbosa μόνο που βλέπω μήπως να την έβαζες στη πλάτη , μεγαλώνει πολύ
στην πλατη την εχω απλα εχει μεγαλωσει αρκετα οπως και η πρωην κουμπα νυν micranthemun umborsumκαι εγω την κλαδευα και την εχω απλωσει σαν τραχανα μπροστα λεω να την μαζεψω αριστερα και να βαλω κανενα φυτο αποθημενο-δυσκολο μπροστα λιγο αργοτερα ισως να ισοροπησω λιγο φωτησμο λιπανση διαξειδιο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
οσον αφορα την τοποθετηση των φυτων η και του ακουασκειπ γενικοτερα, θα σου προτεινω αυτο που εκανα και εγω στα φυτεμενα μου στην αρχη λειτουργιας τους. (τωρα βεβαια μετα απο τοσα χρονια εχουν παρει το σχημα τους, αλλα καποιες μικροαλλαγες γινονται συχνα).
ασε ολα τα στεμ ακλαδευτα για πολυ καιρο να μεγαλωσουν ανεξελεγκτα, αλλα οχι τοσο ωστε να δημιουργηθει προβλημα με τις σκιασεις μεταξυ τους.
μετα κανε ενα γερο κλαδεμα, ξεχωρισε μεγαλα-μικρα κλαδεματα, κανε τριμιγκ οπου χρειαζεται και φυτεψε τα σε πυκνες συσταδες, βαζοντας και τη φαντασια να δουλεψει.
απο τη μια στιγμη στην αλλη, εκει που θα το βλεπεις αχαρο, μετα θα μοιαζει με τα φυτεμενα ενυδρεια που βλεπεις στο ιντερνετ.

τη βαλλισνερια καλυτερα να τη βγαλεις γιατι κατα τη γνωμη μου αυτο το φυτο ταιριαζει μονο σε ενυδρεια με μεγαλο υψος, τα μικρα ενυδρεια πνιγονται με το φυτο αυτο.
μου αρεσει αυτο σε ευχαριστω ηδη κατι εχω στο μυαλο μου gia thn balisneria πηγα να την βγαλω και εχει κανει μια ριζα σαν μουρια αν την αφησω θα απλωσει πολυ ειναι για πιο μεγαλα ενυδρεια υποψιαζομαι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries