Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 15-02-10, 23:11
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Γεμίσαμε!

Τελικά έβαλα για καγκελάκι δύο κομμάτια δάπεδο όπως αυτά που έβαλα από κάτω. Ήταν το πιο πυκνό και το πιο στιβαρό, στο ύψος που το ήθελα... Ελπίζω ότι θα καλυφθεί σ ένα βαθμό και από φυτά. Αν βρω κάτι καλύτερο αργότερα θα το αντικαταστήσω.
Σταθμίζοντας συμβουλές και απόψεις και ξεψαχνίζοντας όλα τα σχετικά θέματα στα φόρουμ, επέλεξα να βάλω το φυτόχωμα για υπόστρωμα παρόλο που στο ενυδρείο δε θα το επέλεγα ποτέ. Βάρυνε η εμπειρία που κατέθεσε η Lucy και το γεγονός ότι τα φυτά έχουν να βγάλουν ένα "δύσκολο" χειμώνα. Από πάνω έστρωσα τα 2/3 από το 25κιλο σακί με το ποταμίσιο χαλίκι.
Έτσι έφτασα στην μεγάλη στιγμή του γεμίσματος! Το νερό θόλωσε ελάχιστα παρόλο που δε ξέπλυνα καθόλου το χαλίκι από την άμμο του. Μετά έβαλα μπρος και τον κυκλοφορήτη που για αρχή τουλάχιστον, έχει μια χαρά ροή. Μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραία αίσθηση ν ακούς το νεράκι που τρέχει από ψηλά και ταυτόχρονα κάνει και ικανοποιητική ανατάραξη.
Τελικά δε βρήκα πλευστό θερμόμετρο παρόλο που έψαξα παντού... Στο μαγαζί που πρότεινε ο Πάνος μου είπαν ότι τους έχουν τελειώσει και θα ξαναφέρουν την άνοιξη μαζί με μεγάλη ποικιλία από υδροχαρή και επιπλέοντα. Καλή και η ιδέα του Κώστα για το φελό αλλά δε μου βρίσκεται υδραργύρου διαθέσιμο... Στα ενυδρεία έχω αυτοκόλλητα και υδραργύρου έχω μόνο στο μαγνητάκι καθαρισμού. Θα βολευτώ προσωρινά με το παπάκι του μωρού για να χω μια εικόνα της θερμοκρασίας το χειμώνα...
Το επόμενο βήμα είναι το φύτεμα όπου θα χρειαστώ πάλι τα φώτα σας και τις συμβουλές σας
Κάποιες φώτο από τα τελευταία βήματα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06793.JPG
Εμφανίσεις:  1298
Μέγεθος:  107,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06797.JPG
Εμφανίσεις:  798
Μέγεθος:  128,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06798.JPG
Εμφανίσεις:  864
Μέγεθος:  128,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07142.JPG
Εμφανίσεις:  805
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07144.JPG
Εμφανίσεις:  720
Μέγεθος:  39,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07147.JPG
Εμφανίσεις:  664
Μέγεθος:  38,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 12 queries