Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #94  
Παλιά 26-01-14, 17:30
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα για συγκεκριμενη ιχθυοφορτωση.
Αλλος μπορει να βαλει 10 τετρα και αλλος 6 δισκους.
Δεν ειναι το ιδιο.
Ο Untregasser (ιχθυοπαθολογος) ειχε πει στο σεμιναριο της sera για μικροψαρα (λεπτα ψαρια δλδ) με συνολικο μηκος 1 εκ για καθε 1 -1.5 λιτρο νερο


Αυτο που στηριζεται?
Ναι, για συγκεκριμένη ιχθυοφόρτωση, τάισμα και γενικά για συγκεκριμένους ρύπους (που βγάζουν, λιγότερους, ακόμα και τα φυτά). Γι' αυτό είπα ότι η ορθή ποσότητα βιολογικού υλικού είναι αυτή που μηδενίζει αμμωνία και ΝΟ2.

Στηρίζεται στην απλή λογική και στη δική μου παρατήρηση: Συγκεκριμένα όταν αφήνω το φίλτρο πολύ βρώμικο αναπτύσσεται στα σφουγγάρια (που είναι πιο πριν από το siporax) πολύ βιολογία. Έχω παρατηρήσει ότι όταν γίνεται αυτό και μετά αλλάξω τα σφουγγάρια έχω μια αδιόρατη κορύφωση νιτρωδών, της τάξης του 0,1ppm για μια ημέρα. Είναι τόσο μικρή που αν δεν είχα το τεστ ΝΟ2 της JBL που έχει τόσο μικρές διαβαθμίσεις δεν θα την μέτραγα. Τώρα τα σφουγγάρια έχουν, αναλογικά, πολύ μικρότερη επιφάνεια αποίκισης από τα siporax, παρ' όλα αυτά η αιχμή υπάρχει. Αν αντί για σφουγγάρια είχα siporax και το άλλαζα η αιχμή, φοβάμαι, θα ήταν μεγαλύτερη.
Να σημειώσω ότι το ίδιο δεν γίνεται αν αλλάξω τα σφουγγάρια μετά το siporax, τα οποία είναι ίδια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αρα ειναι καλυτερο να υπαρχουνε παραπανω υλικα,παρα λιγοτερα η ακριβως οσα χρειαζεται ενα συγκεκριμενο ενυδρειο.
Προφανώς, αλλά μέχρι πόσο; Αυτή την παρατήρηση έκανα. Και εγώ στην αρχή είχα γεμίσει με 2 περίπου λίτρα seachem matrix (ελαφρόπετρα) το φίλτρο για ένα 85άρι που έχω. Τελικά, αν και η ελαφρόπετρα έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκισης σαν βιολογικό υλικό από το siporax, βουλώνει ευκολότερα και περιορίζει περισσότερο την ροή. Σκεφτόμενος ότι ήμουν μάλλον υπερβολικός την άλλαξα με 1 μόλις λίτρο siporax, και έχω όλη τη βιολογία που είχα και τότε (και περισσότερη, γιατί ταΐζω, πια, αρκετά εως υπερβολικά κάποιες φορές - να σημειώσω ότι τότε μέτραγα νιτρικά 0 - 10ppm, ενώ τώρα με σαφώς μεγαλύτερη φυτομάζα μετρώ 10-20ppm) και περισσότερο χώρο για σφουγγάρια που μου επιτρέπουν να τα αλλάζω κάθε δίμηνο χωρίς να 'στουμπώνουν'.
Βέβαια, όπως ανέφερε ο φίλος takis, αυτός έχει ολάκερο sub (και όχι ένα απλό εξωτερικό elite crystalflo 40, όπως εγώ), με άφθονο χώρο για σφουγγάρια. Τί να χρειαστεί και άλλο χώρο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 26-01-14 στις 17:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries