Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 10-09-09, 21:34
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπον παιδιά τα άλλαξαν τελικά τα σχέδια.Ο λόγος είναι οικονομικός αφού τελικά ήταν πολλά περισσότερα απ'οσα υπολόγιζα..Έτσι πάμε σε κάτι οικονομικό.
Για αρχή θα προσθέσω αλλη μια λάμπα(στεγανά ντουι,στεγανά ακροφύσια,καλώδιο,ballast και λάμπα πόσσο λέτε να κοστίσουν; )..
Το ενυδρείο θα γίνει χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο(που ρίχνοντας σιγά-σιγά λευτά) θα γίνεται ολο και πιο περίπλοκο..
Απο ψάρια θα μπούν σύγουρα τα poecilia wingei και απο ασπόνδυλα σύγουρα red cherry και bamboo shrimp..Νομίζω οτι σε 120λίτρα θα είμαι υπερπλίρης αφού θα δώσω έμφαση στα φυτά.Αυριο πάω να αγοράσω τις ρίζες.Στη συνέχεια ξαναβάζω το φίλτρο σε λειτουργία,θα ρίξω κανένα βοήθημα(μπόλι) και θα στρώσει αρκετά γρήγορα ξανά..
Ενα πρόβλημα,είναι το καθάρισμα της άμμου απο τις άλγες.Συγκεκριμένα η άμμος εχει γίνει απο λευκή,σχεδόν πράσινη.Δεν επιρρεάζει το νερό αφού και στο τανγκανύκα πάλευα μισή μέρα για να ανεβάσω το ph στο 8 και να το διατηρίσω..Η άλλη λύση είναι να πάρω χαλαζιακό ψιλόκοκκο χαλίκι να τελειώνω..
Σύγουρα θα ήθελα να υπήρχε ο χρόνος και το χρήμα για ενα μεγάλο..αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει.Οπότε ας αξιοποιήσω το μικρό μου 120ρι..Αυτά για αρχή..Και συγνώμη που δεν προχώρησε το βιοτοπικό αλλά πιστέψτε με.Ήταν πολλά τα λευτά..
-------------------------
Λοιπόν το σχέδιο προχωράει.Για αρχή αγόρασα 2 μεγάλες ρίζες(μάλλον mopani) και αύριο πάω να αγοράσω το ψιλόκκοκο χαλαζιακό χαλίκι..
Στείνω το ενυδρείο,και είμαι κομπλέ!!
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 10-09-09 στις 21:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02130 seconds with 11 queries