Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 23-06-15, 23:13
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Mια και εχω διατηρησει το ειδος για σχεδον ενα χρονο θα σου πω την αποψη μου..Αρχικα τα 25 λιτρα ειναι πολυ μικρο ενυδρειο κυριως απο την αποψη οτι θα μεταβαλονται πολυ γρηγορα οι συνθηκες,κυριως η θερμοκρασια και η αλλατοτητα.Αν βαλεις και το χωρο που θελει ο 'βραχος' καταλαβαινεις τι μενει..Αν μπορεις να διαθεσεις τουλαχιστον ενα 60λιτρο θα ειναι πολυ καλυτερα.Θα χρειαστεις τραγανα και οχι απλα βραχακια απο τη θαλασσα για να στηριξεις τη βιολογια ή τραγανα και τροπικο βραχο μαζι ή μονο τροπικο βραχο.
Ενα εσωτερικο φιλτρακι για ανθρακα και αντιφοσφωρο.Τακτικες αλλαγες απο θαλασσα.Για το απιονισμενο εχει γραφτει -και ειναι αληθες- οτι δεν κανει για αναπληρωση..Σε ενυδρειο γλυκου νερου θα εβαζες ΜΗ ποσιμο νερο?Θερμαντηρας δεν χρειαζεται αφου σε εσωτερικο χωρο δυσκολα θα πιασει θερμοκρασιες χειμωνιατικης θαλασσας αλλα θα χρειαστεις ψυξη το καλοκαιρι.Λαμπες οικονομιας ειχα βαλει αλλα δεν μου αρεσαν καθολου και το φως ειναι αταιριαστο κατα τη γνωμη μου με θαλασσινο,κατεληξα σε 3 T5 8w 10000k σε απλα σκαφακια του εμποριου με μηδεν αλγες και πολυ πιο συμβατο φωτισμο.Αεραντλια δεν χρειαζεται ,αναλαμβανουν οι κυκλοφορητες,εγω ειχα εναν 1200λ/ω και εναν 600λ/ω.Γαριδακια στο ενυδρειο ειδα αλλα απο ηδη αυγομενες απο τη θαλασσα γαριδες.Σου παραθετω και μερικες φωτο..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01539.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  65,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01454.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  41,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01455.jpg
Εμφανίσεις:  391
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01456.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  61,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01462.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  48,2 KB  
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02630 seconds with 12 queries