Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-06-16, 05:59
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασια δεν πρεπει να ειναι το πολυ 20... Μπορει να ειναι και αρκετα παραπανω,αλλα οχι μονιμα και για πολυ.
Το 26 ειναι αρκετο βεβαια για την εποχη , γιατι ειναι νωρις ακομα..σκεψου ποσο θα παει αργοτερα..
Θελεις κοντρολερ και ανεμιστηρακια.

Οσο για τα πλαστικα ,οπως ειναι βγαλτα ολα..
Βαλε ανουμπιες και δοκιμασε και καποια αλλα αν θελεις

Το ενυδρειο ειναι αστρωτο οπως ειπε ο aquaristas η δεν εχεις επαρκη βιολογια στο φιλτρο..τι υλικα εχεις;
Θελει αλλαγη το μισο νερο αμεσα..
Τα νιτρικα δεν τα αφηνουμε πανω απο 20.
Με τι τεστ μετρας;
ΟΚ, ασ τα πάρουμε με την σειρά.

1. Θέμα ψύξης: Τα απλά ανεμηστηράκια από PC θα κάνουν δουλεία ? Αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 25°C, πως θα κατεβάσουν το νερό στους 20°C ?
2. ΟΚ, φεύγουν σταδιακά τα πλαστικά φυτά και εισάγω ζωντανά, χρειάζεται άλλο έδαφος, εννοώ έκτος από τον χαλαζία που έχω χρειάζεται και τίποτε άλλο να προσθέσω ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επαναλάβω φίλε μου και να συμπληρώσω,
όπως σωστά σου είπανε , μάλλον το φίλτρο σου είναι ανεπαρκές ή άστρωτο,
βγάζεις τα πλαστικά,
και αρχίζεις τις αλλαγές , εγώ θα πρότεινα 2 50αρες (50%),
και αν τώρα με 2 ψάρια και 30% αλλαγή την εβδομάδα έχεις 50ppm νιτρικά , αν βάλεις 3 ή 4 που θα φτάσουν ;
Για αυτό θα σου πρότεινα , φέρε το ενυδρείο στα σωστά του με αυτά τα ψάρια, και μετά βλέπεις αν μπορείς να προσθέσεις, να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις,
φτιάξε πρώτα σταθερές ρουτίνες να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο,
άμεση προτεραιότητα είναι ένα σωστό φίλτρο
Για το θέμα αλλαγής νερού OK, θα αλλάξω το ποσοστό σε 50%. Μετρήσεις κάνω με ένα κιτ με στικς της Τέτρα. Ξέρω ότι δεν το θεωρείτε αξιόπιστο και σιγά-σιγά θα προχωρήσω σε υγρά τεστ.
Ποια έχετε να προτείνεται ?

Τώρα, στο μεγάλο θέμα του φίλτρου. Οντος, μέσα στο φίλτρο δεν έχω υλικό για bacteria παρα μόνο υλικά για μηχανικό καθαρισμό (σφουγγάρι) και για χημικό καθαρισμό (άνθρακα και zeolite).
άλλωστε δεν έχει και παραπάνω χώρο μέσα).
Αν πάρω αυτά τα φίλτρα είμαι OK?
http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...tra/fluval-406
http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...ro-sun-hw-304a

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στην τιμή αυτήν που να είναι αξιόπιστο και με χαμηλό θόρυβο. Είχα παλιά ένα εξωτερικό (δεν θυμάμαι την μάρκα) που κροτάλιζε σαν κροταλίας και αγανάκτησα .

Πάντως, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolisn : 10-06-16 στις 05:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02211 seconds with 11 queries