Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 31-07-03, 19:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μια (πολυ γρηγορη) ματιά στην βιβλιοθηκη τους εβγαλε και άλλα αποτελεσματα:

Ενδημικα ψαρια των ποταμών και των λιμνών της Ελλαδας, κίνδυνοι και μέτρα προστασίας
Oikonomidis, P.S., Πρακτικα συνεδρίου Πανίδας-χλωρίδας-βιοτόπων, Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσεως, Αθήνα, 11-16 Οκτωβρίου 1979 [Reprint] - 1979 GB/1286

Validity of Pungitius hellenicus Stephanidis, 1971 (Teleostei, Gasterosteidae), a stickleback fish from Greece
Keivany, Y., Copeia [Reprint], vol. 1997, no. 3 - 1997 GB/3308

Απειλούμενα Ενδημικα Είδη Ψαριών του γλυκού νερού της Δυτικής Ελλαδας και Πελοποννήσου - Κατανομή, αφθονία, κίνδυνοι και μέτρα προστασίας
Oikonomou, A., National Centre for Marine Research - Οκτώβριος 2001 TEE/202


Δεν ξερω γιατι εχετε κολησει στον Ελληνοπυγοστεο (μονο) ενω υπαρχουν κι αλλα ειδη που απειλουνται...
Απο την αλλη, καλος ο ενθουσιασμος, αλλά εγω εξακολουθω και εχω καποιες επιφυλαξεις με την κατασταση που παει να δημιουργηθει...

Εαν υποθεσουμε οτι καποιοι χομπιστες απο μας, ή ακομα καλυτερα, ο Σύλλογος μας (κοντευει κοντευει), ενδιαφερθει να συμμετεχει και να βοηθησει, αυτο σημαινει:

1) Οτι πρεπει πρωτα να συγκεντρωθει οσο περισσοτερη πληροφορια ειναι δυνατη για διαφορα ειδη, και να μελετηθει. Οχι μονο απο το ΕΚΘΕ , αλλά και απο άλλους οργανισμους, καθως και απο καποιους χομπιστες (ελληνες η ξενους - κατι εχει παρει το αυτι μου για διαφορους ξενους κιλλι-φιλους που εχουν παρει ψαρια απο εδω). Εξακολουθω να πιστευω οτι η πληροφορια αυτη καλυπτει πολυ λιγοτερα απο οσα θα θελαμε και θα επρεπε να ξερουμε. Θα φερω σαν παραδειγμα τις κιχλιδες της Μαδαγασκαρης (τα πιο πολλα ειδη εξαφανισμενα ή υπο αμεση απειλη εξαφανισης). Εδω και πανω απο 10 χρονια, καποιοι πολυ λιγοι και εκλεκτοι του χωρου μπορεσαν κι εφεραν καποια κομματια στην Γαλλια και στην Αμερικη, και τα αναπαραγουν και διαδιδουν (με το σταγονομετρο). Ακομα και τωρα,μετα απο πανω απο δεκα χρονια, ανακαλυπτουν "κολπα" και διαδικασιες συμπεριφορας ή αναπαραγωγης που δεν τα ξερανε και ξυνανε το κεφαλι τους. Και μιλαμε για κιχλιδες - για τις οποιες (παρ'ολες τις ιδιαιτεροτητες των συγκεκριμενων ειδων)πληροφορια υπαρχει αφθονη!
Δεν ξερω ποσο μας καλυπτει η πληροφορια που υπαρχει αυτη τη στιγμη για να κρατησουμε σωστα καποια απο τα ειδη που λεμε πιο πανω, και το να τα κρατησουμε σωστα μας φερνει στο:

2) Ποιος ο σκοπος μιας τετοιας κινησης? Τα ειδη ειναι υπο προστασια.
Αρα δεν τα παιρνουμε να τα χαζευουμε σε ενα ενυδρειακι οπου αργα η γρηγορα θα μας αφησουν χρονους (ξεροντας κι οτι καποια ειδη ζουν ετσι κι αλλιως πολυ λιγο, οσα παιρνουμε, τοσα λιγοτερες πιθανοτητες δινουμε για αναπαραγωγες στον βιοτοπο τους). Τα παιρνουμε με σκοπο να τους προσφερουμε συνθηκες τετοιες ωστε αφ'ενος να επιβιωσουν και να μεγαλωσουν σωστα, αφ'ετερου να αναπαραχθουν και τα μικρα τους να μεγαλωσουν επισης σωστα για να μοιραστουν και σε αλλους ενδιαφερομενους, με τελικο σκοπο να υπαρχει μονιμως καποιο γονιμο στοκ σε αιχμαλωσια και να ξανα-αδειαζονται στους βιοτοπους τους (με δεδομενη την μικρη διαρκεια ζωης καποιων ειδων) πολυ συχνα...
Αυτο σημαινει, ανά χομπιστα, αρκετα ενυδρεια και υπολοιπο εξοπλισμο, σωστη πληροφορηση, πολυ χρονο, δεσμευση μακροχρονια, και κυριως πειρα τετοια που να ξερει τι κανει. Ποσοι απο μας πληρουν ολες αυτες τις προυποθεσεις? Εγω προσωπικα (και χωρις να πειραχτει κανενας) θα τους μετραγα στα δαχτυλα του ενος χεριου χωρις να βαζω τον εαυτο μου μεσα. Μιλαω για ολες τις προυποθεσεις.

Ισως κανω τον δικηγορο του διαβολου - αλλα θεωρω χρησιμο να ξερουμε και να εντοπισουμε τις δυσκολιες, προτου κανουμε αυθορμητες κινησεις...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01999 seconds with 11 queries