Θέμα: Iwagumi start
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-04-13, 15:47
mixalhs1987 Ο χρήστης mixalhs1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: καματερο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
μετρισεις δεν μπορω να βαλω αφου δεν εχω μετρισει ακομα οποτε ποιος ο λογος?
και απο την αλλη προς το παρων και για αρκετο καιρο δεν θα ειχει ζωντανα το ενυδρειο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης πως καταφερνεται να φυτεψετε την cuba στο manado ρε παιδια, ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολο, αλλα οχι και ετσι! συνεχεια βγαινουν κομματια στην επιφανεια και εχω κλειστη τελειως την κυκλοφορια για να μπορεσουν να πιασουν εστω λιγακι.
Υπαρχει καποιο κολπο που μπορω να κανω?
Aν έχεις βγάλει ολο τον πετροβάμβακα απο τα ριζίδια ,αντε γειά.Για το φύτεμα της Cuba υπάρχει η στάνταρ τεχνική ,Βγάζουμε το φυτο απο το γλαστράκι μαζι με τον πετροβάμβακα το γυρνάμε στο πάλι και με ένα ψαλιδάκι κόβουμε τον μισο πετροβάμβακα απο την μεση και κάτω,κατόπιν κόβουμε σε μερίδες το υπ'ολοιπο φυτό προσέχοντας ωστε σε κάθε τουφίτσα φυτου απο κάτω μαζι με τις ρίζες να υπάρχει και πετροβάμβακας,κατόπιν φυτεύουμε την μερίδα αρκετ βαθειά ωστε να μη βγεί το φυτο αλλά και ουτε πολυ βαθειά ωστε να σκεπαστεί απο το υπόστρωμα αρκει να μείνουν λιγα φθλλαράκια και κλαδάκια απο έξω αν υπάρχουν καλές συνθηκες θα μεγαλώσει γρήγορα.Κατα τη προσωπικη μου άποψη ο καλυτερος τρόπος γαι να φυτευετει η Cuba είναι να μπεί ενα πιο χοντρο υπόστρωμα γαι φυτα απο κάτω και μετα απο επάνω να μπεί οτι πιο λεπτόκοκκο υπάρχει (άμμος).[/QUOTE]


σ'ευχαριστω πολυ φιλε! αυτο καταλαβα και εγω και απο το δευτερο γλαστρακι και μετα αφινα πετροβαμβακα πανω για να ειναι πιο βαρια!
απλα ηθελα να ρωτισω γιατι απο το πετ μου ειπαν οτο θελει καθαρισμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs1987 : 27-04-13 στις 15:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01864 seconds with 11 queries