Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-03-05, 10:53
manick Ο χρήστης manick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2005
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων

Καλημέρα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που έχω με τα ζωοτόκα μου.
Μετά από σωστό στρώσιμο του ενυδρείου μου με τον τρόπο της αμμωνίας (ένα μήνα), οι μετρήσεις μου αμμωνία=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3=20, έβαλα την περασμένη Πέμπτη 03/03/05 τα πρώτα μου ψαράκια, 10 Guppies (5m+5f), 2 Xiphophoros helleri (1m+1f) και έναν πλακόστρομο. Αυτή τη στιγμή έχω μείνει με 4 Guppies (3m+1F), 1 Xiphophoros helleri male και τον πλακόστρομο και ένα Applesnail (ευγενική προσφορά του netblues, thanks!) Την επόμενη μέρα έχασα το πρώτο μου guppy το οποίο δεν είχε καμία ένδειξη αρρώστιας.Το Σαββάτο γέννησε και η ξιφοφορίνα αλλά και μία γκαπίνα.Κατάφερα και μάζεψα 1 ξιφοφοράκι και 2 γκάπυ, τα οποία τα έβαλα σε μία γεννήστρα και ζούνε και μεγαλώνουν κανονικά μέχρι στιγμής. Την Κυριακή έχασα άλλα 2 γκάπυ, εκ των οποίων το ένα είχα popeye! Τη δευτέρα άλλα 2 γκάπυ,στα οποία είχα παρατηρήσει κάποιες κοκκινίλες εσωτερικά στην κοιλιά τους και στο έντερό τους.Τα ίδια συμπτώματα εμφάνισε και άλλο ένα γκάπυ το οποίο το έβγαλα για να μην κολλήσει και τα υπόλοιπα.Επίσης σε όλα αυτά τα γκάπυ παρατήρησα φαγωμένες ουρές, σαν fin rot. Και σήμερα το πρωί βρήκα και την ξιφοφορίνα μου ψόφια. Εν το μεταξύ την Κυριακή, μετά από συμβουλές από κάποιων παιδιών που το συζήτησα το Σάββατο στη συνάντηση, έριξα μία κουταλιά αλάτι μαγειρικό γιατί δεν βρήκα χοντρό.Επίσης εχτές αγόρασα και ένα μπουκαλάκι bactopur και τους χορήγησα την σωστή αναλογία για τα 60 λίτρα μου.Το ενυδρείο μου είναι ψιλοφυτεμένο και κάποιες πέτρες και κοράλια που έχω βάλει, τα οποία έλενξα με ξύδι και δεν άφριζαν.Η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 25 βαθμούς εδώ και μερικές μέρες, μετά από κάποιο πρόβλημα που είχα με τον θερμοστάτη που μου το ανέβαζε στους 27-28 βαθμούς. Σας στέλνω και μία φωτό για να δείτε το ενυδρείο μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νίκος
__________________
Live fast, die young!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01777 seconds with 11 queries