Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 11-11-07, 23:35
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

george αν και το έχω διαβάσει σε ευχαριστώ

Παράθεση:
Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να παίρνουν θέσεις στην τριάδα
Παράθεση:
τα βιοτοπικά στην οποία πήρε θέση στην τριάδα ένα ενυδρείο που χαρακτηρίστηκε ως μη ορθό βιοτοπικά.
gaia το έθεσες καλύτερα από εμένα. Αυτό ήθελα κι εγώ να πω αλλά μάλλον άλλο βγήκε.

Παράθεση:
Τα κριτήρια συνήθως έχουν να κάνουν με την ισορροπία , τη συνολική εντύπωση , την συμβατότητα και την αρμονία μεταξύ φυτών , ψαριών και των υλικών που χρησιμοποιούνται , την δυσκολία συντήρησης κλπ. Το κριτήριο της φυσικότητας σε μερικές περιπτώσεις ή πάει περίπατο ή θεωρείται ότι απεικονίζεται με φυσικότητα ένα τοπίο υπό κλίμακα μέσα σ' ένα ενυδρείο.
Ως προς τα 2 πρώτα ΟΚ, για την συμβατότητα ψαριών, φυτών κλπ καθώς και την φυσικότητα, έχω σαφείς αντιρρήσεις ότι λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

Φίλε Tkagem
Παράθεση:
Ο άνθρωπος ούτε καμμιά ακρόπολη έχει βάλει ούτε κανά ναυάγιο για να πούμε πως είναι ένας βυθισμένος πάνω κόσμος.Και εμείς σχεδόν .... ....Δέ βλέπω λοιπόν κάτι παράλογο σε αυτό το ενυδρείο,προσωπικά μου αρέσει αρκετά και πιστεύω πως κανείς δέ μπορεί να του αναγνωρίσει πως είναι αρκετά δουλεμένο....Εκτός άν έχει πέσει μοντάζ.
Ακόμη κι αν είχε ακρόπολη δεν θα με πείραζε (αρκεί βέβαια η ακρόπολη να μη επηρρέαζε τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών). Όπως είπα και πριν, το έθεσε σωστά ο gaia, τουλάχιστον να μην ήταν στα 3 πρώτα ή όπως λέει κι ο Tolis :
Παράθεση:
Τα δεντρακια με τα μονοπατακια και τους καταρρακτες δεν δινουν αυτην την αισθηση, και εγω να βλεπω ψαρια να κολυμπανε στην κορυφη του πλάτανου μου κανει καπως... Ειδικα αν παιρνει και το 1ο βραβειο...
Ήμουν απόλυτος ως προς αυτό και μόνο (αλίμονο αν η προσωπική μου γνώμη αποτελούσε κριτήριο του αν ένα ενυδρείο είναι καλό ή όχι).

Για το αν έχει πέσει μοντάζ, εξακολουθώ να περιμένω από κάποιον που συμμετείχε διευκρινίσεις για κάποια θέματα όπως το "φωτογραφίζω-παίζω με το photoshop-στέλνω" ισχύει ή όχι;;

Επίσης κάποια πράγματα που αναφέρεις είναι και οι δικές μου απορίες για αυτό έθεσα τα ερωτήματα όπως :

Παράθεση:
... τα ψάρια έχουν ρόλο κομπάρσου
.

άρα τι έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο ;;


Παράθεση:
....γιατί από αρχιτεκτονική όντως είναι πολύ καλό...
Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι όμως η αρχιτεκτονική κριτήριο ;; Α ναι, ΟΚ

Παράθεση:
..άν όμως κάποιος επιθυμεί να κάνει παραλλαγές και επιτυχημένες μάλιστα τότε μπορεί το αποτέλεσμα να αξίζει τον κόπο,ίσως κάποιος να το θαυμάσει για την πρωτοτυπία του.
Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι όμως η πρωτοτυπία κριτήριο ;; Α ναι, ΟΚ

Και να προσθέσω
Μιλάμε για περιπτώσεις ενυδρείου που "τρέχει" ; Τουλάχιστον οι ελληνικές συμμετοχές που γνωρίζω ήταν όλες κάτι τέτοιο.

Όμως οι περισσότερες περιπτώσεις πιστεύω (και φαίνεται με γυμνό μάτι) είναι η φάση που έχω κάποια λεφτά δικά μου ή ή φίλων ή εταιρίας και επίσης μια καλή εμπειρία σε ενυδρεία, αγοράζω πολλά και ωραία φυτά, πέτρες, ρίζες, δίνω σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ένα πρωτότυπο look (άσχετο με την φύση μεν, αρχιτεκτονικά, σχεδιαστικά, καλλιτεχνικά, ορθό δε) βγάζω τέλειες φωτογραφίες, μπορεί να τις διορθώσω και με το photoshop (π.χ που δεν υπάρχει ούτε αεραντλία στο ενυδρείο αλλά το νερό στην επιφάνεια έχει έναν τέλεια ελεγμένο κυματισμό πως τον έκανε - φύσαγε με το στόμα ; ), α, και στο τέλος πετάω μερικά ψάρια μέσα.

Αν η επιτροπή βαθμολογεί αυτό τότε ορθώς πράττει. Απλά θα περίμενα κάτι καλύτερο...
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,06032 seconds with 11 queries