Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-10-07, 18:44
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το προβλεψα το εξτρα ογκο του βραχου και του αργονιτη,μην ανυσηχεις και εχω και ενα κουβα ειδικα για το σκοπο της προετοιμασιας νερου για προσθηκη και μελλοντικαγια τις αλλαγες.
Πρωσοπικα πιστευω οτι ο σκοπος καθε θαλλασινου ενυδρειου ειναι να γινει reef,ετσι και το δικο μου δεν αποτελει εξαιρεση!
Αρχικα θα βαλω βραχο,αραγωνιτη και ψαρακια και σταδιακα θα προσθεσω και κορραλια και εξτρα φωτισμο.
Ο εξοπλισμος πoυ εχω τωρα λοιπον,
1.δυο κυκλοφοριτες
2.θερμοστατη
3.αεραντλια
5.λαμπα απλη,arcadia marine white
6.φιλτρο εξωτερικο fluval 205 (αν τα θυμαστε)
7.πυκνομετρο
8.θερμομετρο

Εχω 30 κιλα αραγωνιτη caribsea live sand με biomagnet bacterial re ocator kit.
Aπο χημικα εχω to kent ProtechCoat,stresszyme thw Api και truePhminus της kent,το λατι ειναι επισης τηs kent.
Απο υλικα φιλτρου εχω sera siporax,eheim substratpro και φυσικα γυαλοβαμβακα.
Τωρα εγω εχω σκοπο να βαλω πρωτα ψαρακια και βραχο και μετα σταδικα και κοραλλια και φωτισμο.
Καταλαβενω οτι πασχω στο θεμα της φιλτρανσης και εδω θελω τα φωτα σας,αν παρω 20 κιλα βραχο ζωντανο θα ειναι επαρκες ενα φιλτρο βιολογικο σαν αυτο που εχω και να παρω καλυτερα ενα ακομα με λαμπα UV η πρεπι να παρω οποσδοιποτε και δυτερο απλο εξωτερικο οσο βραχο και αν βαλω μεσα?
Απο λαμπες ποσες ακομα θα χρειαστω για να βαλω και κοραλλια?Το σκιμμερ ποτε θα πρεπει να το αγορασω ειναι απαραιτητο η εχει να κανει με τον αριθμο των ψαριων και κοραλλιων του ενυδρειου?
και τελος τι testkits πρεπει να παρω?
(υ.γ. Ξερει κανεις που ειναι το αλλο καταστημα ωκεανος στο Πειραια?)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries