Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 20-02-06, 15:45
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Άπαπαπαπα λάθος.
Για το αντιχλωριο που χρησιμοποιώ εγώ (Seachem Prime ) δεν είναι καθόλου λάθος, halvas69, αλλά σωστό και λογικότατο (δες παρακάτω). Και πιστεύω ότι δεν είναι λάθος για κανένα αντιχλώριο (το έχω δει να αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης και άλλου αντιχλωριου, αν το βρω θα σας το πω).
Και αυτό γιατί μιλάμε για διαλύματα και ποσοστά διάλυσης (σε νερό). Και όλες οι ουσίες (τουλάχιστον αυτές που ξέρω) που προσθέτουμε, τις προσθέτουμε με βάση τον όγκο του νερού που προορίζονται, με σκοπό να πετύχουμε κάποιο ποσοστό διάλυσης για να έχουμε αποτέλεσμα. Τα ίδιο ισχύει και για το αντιχλωριο.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Ένας χημικός θα σας το εξηγήσει καλύτερα. Εμένα πάντως με έπεισε.

Seachem Prime. DIRECTIONS: Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL). This dose removes approximately 0.6 mg/L ammonia, 3 mg/L chloramine, or 4 mg/L chlorine. May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. Sulfur odor is normal. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 30 °C (86 °F) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 20-02-06 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01921 seconds with 11 queries