Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 31-08-16, 09:14
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@delta66 και μένα με ενδιαφέρει η ευζωία των (μη βρώσιμων) ψαριών, αλλά δυστυχώς βλέπω περιστατικά και σε αυτό το φόρουμ που πεθαίνουν ψάρια είτε σε ενυδρεία είτε σε λίμνες και οι ιδιοκτήτες κάνουν τα δικά τους... Τι να πεις !!!

@no_name Μπράβο ρε συ. Ενυδρειοπονία. Και έχω σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ πως λέγεται στα ελληνικά

@hiphophooligan Έχω κουνουπόψαρα σε ένα βαρέλι με κάτι νούφαρα. Είμαι καλυμμένος

@Yiannis59 Με τον ίδιο τρόπο ήταν η 1η αποτυχημένη μου προσπάθεια. Είχα και αεραντλία στις ρίζες. Αυτό που παρατήρησα τότε ήταν ότι οι ρίζες δεν κατάφεραν να βγουν ποτέ έξω από το γλαστράκι. Πιστεύω ότι τα 2 ΚΟΙ που είχα ευθυνόντουσαν για αυτό. Δεν το δοκίμασα σε νερό χωρίς ψάρια για να βγάλω ποιο ασφαλή συμπεράσματα

@tsala Όλο και κάποια ζωούλα θα βάλω εκεί μέσα...
-------------------------
*** Αυτό το κομμάτι με είχε δυσκολέψει και παλιότερα !!! ***

Έκανα μια τρύπα στο μπλε βαρέλι για να πέφτει το νερό πίσω στο άσπρο. Έβαλα στην τρύπα 2 πλαστικούς σωλήνες και έφτιαξα “το ποτήρι του Δικαίου”. Λόγω του νόμου των συγκοινωνούντων δοχείων, μόλις το νερό ξεπεράσει το στόμιο του ενός σωλήνα, αυτόματα θα αδειάσει όλο το δοχείο. Εδώ να σημειώσω ότι θέλει πειράματα για τους σωλήνες που θα διαλέξουμε (και την αντλία). Μπορεί όσο νερό μπαίνει, τόσο να βγαίνει και να μην "σπάσει" το σιφόνι.... Αυτό μπορεί να συμβεί είτε όταν πάει να ξεκινήσει είτε όταν πάει να τελειώσει το άδειασμα του βαρελιού μέσω του ποτηριού του Πυθαγόρα.



Reference: http://omakoeio.blogspot.de/2011/03/greedy-cup.html

Έκοψα ένα μεγάλο μπουκάλι αναψυκτικού και το γέμισα με τρύπες. Ο σκοπός του είναι να κρατάει σε απόσταση τις πέτρες και να μπορώ εύκολα να κάνω αλλαγές / συντήρηση στους 2 πλαστικούς σωλήνες. Τελικά σκέτη αποτυχία. Η άνωση του νερού σήκωνε ψηλά το μπουκάλι με αποτέλεσμα όλες οι πέτρες να περνάνε μέσα στον χώρο που θέλω να κάνω την συντήρηση.



Επόμενη επιλογή ήταν ένας σωλήνας.



Περιττό να πω ότι όλο το μπαλκόνι, ρούχα και πρόσωπο έγιναν άσπρα. Λες και είχε χιονίσει ένα πράγμα



Αφού έκανα ένα μπάνιο, πλύσιμο των εργαλείων, σφουγγάρισμα και λουλούδια στο βάζο (όλες οι απαραίτητες κινήσεις για να μην χωρίσει κανείς) συνέχισα το έργο μου. Έκανα και αυτόν τον σωλήνα σουρωτήρι.



Έγινε η συναρμολόγηση. Επιτέλους το σύστημα φαίνεται να δουλεύει κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 31-08-16 στις 09:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01880 seconds with 11 queries